| Adrian022 a întrebat:

Salut tpu..ieri pe la ora 16 am avut frisoane, nu stiu de la ce.Pe la 18 am pornit la colindat si imi era foarte rau de la stomac, aveam frisoane.Am venit pe la 19 acasa,am stat putin in pat, am luat un paracetamol si am atipit vreo 5 minute dupa care ma simteam perfect.Am uitat sa spun,ieri nu am avut deloc pofta de mancare, dar dupa ce am luat un paracetamol si am atipit vreo 5 minute ma simteam mai bine, avand si pofta de mancare.Am pornit iar la colindat si dupa vreo 3 ore iar am inceput sa am frisoane si sa imi fie rau..pe la 01:00 cand am ajuns acasa, aveam febra 39.Am luat un paracetamol si m-am culcat.Pe la 04:00 dimineata m-am trezit pentru ca mi-a fost rau, am fost la baie si am vomat doar putin acid.Pe la 09:00 cand m-am trezit,mi-am luat temperatura si iar aveam 39, luand iar un paracetamol.Acum,la 14:00 ma simt mai bine,am reusit sa mananc cate ceva.Ce poate fi? toata noaptea am avut frisoane, febra si rau de la stomac.De tusit nu tusesc deloc, nici rosu in gat.E ceva grav? sa merg la urgente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Ai frisoane si febra mare, ar trebui sa mergi si la urgente.
Iti recomand sa-ti pui sosete cu otet inainte de culcare si niste supozitoare pentru ca faci febra mare.
Insanatosire gravnica! :*

| Laura927 a răspuns:

Este doar o răceala, stai linistit.
Mănâncă fructe si supe si mergi la farmacie si cere coldrex efervescent.
După ce ai luat paracetamol pe la 19, nu mai trebuia sa ieși din casa dar na ai făcut-o si te "ai rezolvat"!
Acum esti răcit, nu tot timpul trebuie sa iti curgă nasul sau sa tusesti.
Nu sunt doctor dar si mie mi sa întâmplat sa am febra si sa vomit.
Dacă iti apar pete rosiatice pe corp este mult mai posibil sa fi făcut vreo toxiinfecție alimentara si trebuie sa mergi la medic.
Dacă nu iti trece pana vineri febra mergi la urgente.