| JockerStoica a întrebat:

Ieri seară de la ora 7 la 9 am fost la un fotbal pe sintetic cu prietenii iar eu am stat portar.
Toate bune și frumoase până când a venit un șut violent către poartă iar eu am scos mâna dreaptă în față și am blocat șutul însă pe moment mâna m-a durut foarte rău am crezut că mi s-a rupt mâna.
Menționez că de ieri mă doare mâna când o mișc în stânga, dar nu s-a umflat, învinețit, înroșit sau sa se vada vreo deformare la ea.
Mâna o pot mișca, o pot folosi dar mă doare când o mișc în partea stângă, parcă se încordează ceva acolo.
La doctor încă nu am fost să fac rasiografii pentru că nu le-am spus părinților fiindcă îmi este frică, că o să mă certe pentru că am mai avut mâna dreaptă ruptă acum câțiva ani.
Ce părere aveți o fi ruptă mâna sau doar o entorsă ceva?
Ce să fac?
Ajutor!
Fundă din toată inima!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| gGrigore a răspuns:

Se mai întîmpla sa fie entorselaughing
Tat din viata

| TheGhestNo a răspuns:

Nu este rupta in niciun caz, dar poate sa fie o entorsa, in cateva zile iti v-a trece.
Sanatate!

| JockerStoica explică (pentru TheGhestNo):

Și mai trebuie să merg la spital să fac radiografii?
Adică îmi e să nu se agraveze s-au mai rău...

| SteelShadow a răspuns (pentru JockerStoica):

Eu am avut entorsa la glezna de doua ori. Si mi s-a invinetit (mai degrabă zis s-a innegrit) tare si era umflată si abia mergeam dar nu am mers la medic. Si a trecut in 2-3 saptamani. Așa ca stai calm, nu ai nimic. E ideal daca iti faci un masaj cu crema gen arnica, daca stii. Astfel o sa-ți treacă mai repede. La medic mergi doar daca esti îngrijorat. Eu unul merg la medic doar daca intru in coma, așa ca zic ca nu trebuie sa-ți faci griji. Daca se umfla pune niște gheață. Totuși din cate spui tu, nici nu cred ca e entorsa. E posibil ca oasele sa se fi asezat un pic greșit dar asta trece repede daca masezi zona, dupa cum am scris mai sus. De regula, la entorsa, apare o vanataie insotita de o umblatura si nu iti poti mișca brațul. Deci cred ca e ceva mai simplu de atat. Sper sa te refaci repede.