| SaveTheNature a întrebat:

imediat dupa ce mananc simt arsuri in capul pieptului, o caldura jenanta. In plus cand mananc alimente solide, "aluneca "foarte greu pe esofag. Am avut o perioada mai lunga acizi si refulx de acizi.
Anul asta am facut un control si am fost depistat cu Helicobacter pylori. Am tinut tratament cu antibiotice, apoi un tratament homeopat, dar foarte probabil nu am scapat de bacterie.
Deabea luni ma pot duce la medicul de familie.
Intrebarea mea este : Cum pot diferentia esofagita, de hernia hiatala, sau de esofagul Barret. -ca din cate am vazut apar cam aceleasi simptome.
Repet simptomele mele:
-senzatia de nod in gad
-caldura in zona pieptului
-dificultati la inghitire.
Acizi nu mai am ca iau gaviscon. Pana ma duc la medic, stiti ce masuri pot lua? Ce sa mananc si ce nu? Si care ar putea fi problema? (repet -la medic ma duc luni). Cineva care se pricepe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil nu ai scapat inca de bacterie, Helicobacter pylori este destul de greu de vindecat.
Incearca sa mananci chestii usor de inghitit, supe, suc de morcovi, painea prajita este buna pentru stomac, dar ai grija sa o mananci cu ceai, pentru a nu te zgaria pe gat, biscuiti din orez, care la fel ai putea sa ii iei cu ceai. Si mentine-te hidratat.

| SaveTheNature explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc pentru raspuns.Totusi -sunt simptome noi, care le-au inlocuit pe cele vechi. Inainte aveam acizi + greata. Acum nu mai amk acizi, in schimb am dificultati la inghitire, + nod in gat+ aceste arsuri in piept IMEDIAT dupa ce mananc sau chiar in timpul mancatului- deci inainte de a ajunge mancarea in stomac. Ma ingrijorez, desi poate nu ar trebui. Ce zizici e posibil sa am esofagita? sau hernie hiatala, sau esofag Barret? sau sunt alte simptome?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu cred ca ai altceva. Cred ca este doar infectia cu helicobacter pylori, probabil nu este complet vindecata, dar pentru ca ai urmat deja un tratament este posibil sa ai simptomele astea. Bine, este destul de greu sa imi dau seama ce poti sa ai, insa doctorul va sti cu siguranta. Nu mai este decat o zi, pana atunci, asa ca stai linistit. Oricare ar fi diagnosticul, pana luni nu prea ai ce sa faci, din pacate. Incearca sa stai linistit si sa mananci chestii usoare pana atunci.

5 răspunsuri:
| SaveTheNature explică:

Am uitat sa mentionez ca am si o candida bucala deranjanta. (o fi coborat pe esofag)...

| OoBunnyoO a răspuns (pentru SaveTheNature):

Candida nu prea ajunge pe esofag. Insa probabil din cauza candidei te-ai trezit cu Helicobacter, pentru ca ti-a slabit imunitatea.

| giony54 a răspuns:

Ai o gastrita si digestie deficitara de la antibiotice, care au distrus flora intestinala in loc de helicobacter.Se pot rezolva toate naturist, dar pana atunci ia o lingurita de bicarbonat de sodiu dizolat in apa plata si bea acum si in fiecare dimineata dupa masa.Pentru celelalte poti sa ma contactezi si te pot ajuta.