| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune cateva remedii naturale pentru depresie in afara de antidepresive? Multumesc frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

In general depresia e asociata cu singuratatea. Asa ca incearca sa iesi mai mult cu prietenii, o sa te simti altfel cand esti inconjurat de oameni.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Poti achizitiona din farmaciile naturiste ceaiuri ce combat depresia, ce te ajuta sa te simti mai bine si sa ai o stare de vitalitate! Iti poti achizitiona si un animal de companie deoarece iti ofera o bucurie interioara si te poate face un om mai fericit! Daca ai hobby-uri, practica-le! Meriti"a doua sansa"

| liceu a răspuns:

Singurul remediu care m-a scos pe mine din depresie a fost Dumnezeu! Da stiu ca poate pare o prostie ceea ce zic, dar asa a fost. Mi-am analizat viata si am fost desgustata. M-am indepartat de Dumnezeu iar comportamentul meu era rau. Plangeam mai mereu si parca nimic nu-mi mai aducea bucurie. Pana cand m-am hotarat ca trebuie sa fac ceva pentru ca uram starea in care ma aflam. Si am inceput sa-L caut pe Dumnezeu, din toata inima, si L-am gasit! Nu intr-o biserica, nu intr-o religie. Si crede-ma ca am scapat de depresie, iar in locul ei am primit atat de multa pace si bucurie. Uneori chiar incepeam sa plang de bucurie "fara motiv". Dumnezeu e minunat! Asta e "remediul meu natural". Cauta-L pe Dumnezeu din toata inima, fii sincer si recunoaste ca ai nevoie de ajutor! GBU! happy

| CORGE20 a răspuns:

Buna, iti recomand sa te inconjori de lavanda( e un tratament foarte bun impotriva depresiei). Bea ceaiuri de lavanda, foloseste produse pe baza de lavanda etc. De asemenea, asculta o muzica relaxanta si incearca sa te inconjori de pozitivism.

| ralucaaadobre8 a răspuns:

Iesi cu prieteni si incearca sa nu mai stai singur. poti merge la o plimbare in padure sau seara o plimbare in parc cu prieteni apropiatihappy