| MariusLungu a întrebat:

imi puteti spune o dieta in care sa elimin tesutul adipos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Mergi la dr. nutritionist
te va ajuta

| Georgica1234 a răspuns:

Nu o dieta anume te va face să elimini tesut adipos, ci un deficit caloric. Asta înseamnă că trebuie sa consumi mai putine calorii decat corpul tau arde si ai putea calcula asta cu un calculator de calorii online. Toate dietele au la baza un deficit caloric însă se poate slăbi marcând orice, atât timp cât esti in deficit(Da se poate slăbi și mancand fast food si dulciuri însă va trebui să mănânci cantități f mici deoarece sunt f calorice). Masuratul caloriilor ar trebui să nu fie o obsesie si o corvoada pentru tine si ar trebui să înveți să inlocuiesti alimentele de genul prajeli cărnuri grase dulciuri etc cu variante mai sănătoase și ti as recomanda un indulcitor pe baza de stevie deoarece este natural si fara calorii si majoritatea dietelor eșuează deoarece oamenii nu isi pot satisface o pofta de dulce iar cand vor avea ocazia vor mânca cat pentru o lună. Ca si alimente ai putea sa manânci langa fiecare masa un bol mare de salata(Dacă vrei sa folosesti ulei foloseste un spray pentru ca altfel vei utiliza mult mai mult decât este nevoie) sa încerci sa gătești cu cat mai putin ulei orice, foloseste cărnuri slabe(pui curcan peste-acesta are grasimi însă sunt sănătoase nu ca cele din porc) si ca deserturi iti recomand iaurt grecesc cu fructe îndulcit cu stevie sau tot felul de terciuri ovaz cu fructe sau daca esti pasionat poti sa iti cumperi o pudra proyeica cu o aroma buna si poti gati chiar prajituri si alte dulciuri cu un continut redus de calorii si grasimi pe care sa le mănânci uneori. Ceea ce este important este sa ai senzația de satietate prezenta in decursul zilei pentru ca daca vei fii înfometat mereu vei trisa mâncand tot ce iti este pofta si la indemana si mancand mai multa proteina vei obtine acest lucru.
P.S uita te in magazine pe tabelul de valori nutritionale pentru a vedea cate calorii are De fapt ceea ce cumperi de multe ori vei fi surprins intr-un mod neplacut