| AleXander_3505 a întrebat:

Am 16 ani, 1.75,70 kg
vreau sa ma duc la o sala in urmatoarele zile
daca ma apuc de sala o sa slabesc (adica elimin tesutul adipos pe care il am de ex pe burta)? sau o sa imi maresc masa musculara si o sa fiu tot cu atatea kg?big grin

Răspuns Câştigător
| fresHZoNe a răspuns:

Depinde ce vrei. vrei masa musculara sau sa slabesti?

daca vrei masa musculara trebuie sa faci exercitii cu greutati mari.
daca vrei sa slabesti trebuie sa faci multe repetari pe serie cu greutate relativ mica (adica sa nu fie nici foarte greu, nici prea usor), faci circuite de aparate fara pauza. dupa ce ai facut un circuit de apare atunci iei o pauza de maxim 2 minte si apoi reincepi circuitul.

poti intreba si la sala un instructor si ii spui ce vrei sa faci. bafta!

2 răspunsuri:
| Ecou a răspuns:

Daca te apuci sa tragi si esti prea gras in cazul tau nu, tragi pana nu mai poti ca nu definesti nimic, mai intai trebuie sa bagi mult cardio si dupa, dar cred ca tu stai bine cu greutatea poti sa incepi sa tragi

| Chiuaua a răspuns:

Depinde ce tip de exerciti faci,de exemplu banda,bicicleata sau alte exercitii de tip cardio te slabesc, iar cele de forta gen ridicar, impins etc iti maresc masa ...bft