| SebiAdrian69 a întrebat:

îmi țiuie urechea încontinuu, tot așa începe acum 10 min când am simțit ca am urechea înfundata asa din nimic, după aia început tiuitul și nu mă lasă. Am luat și tensiunea am 12 cu 7. De la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca ți am mai zis ai tinitus e foarte greu sa găsești cauza fiindcă multe afecțiuni dau ca simptom tinitus, tinitusul nu e o boala ci un simptom al altei boli. Trebuie sa mergi mai întâi la ORL sa vadă dacă nu ai vreo infecție, inflamație în urechi, poate fi și de la cerumen, dop de ceara. Cel mai adesea este cauzat de tensiune sau pe fond psihic, uneori se trage și de la coloana sau muzica în căști ascultata la maxim pe perioade îndelungate.

| SebiAdrian69 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc, poate sa fie și de la sinuzita? Am sinuzita cronica poate sa fie de la ea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SebiAdrian69):

Da poate fi de la sinuzita sau otita
Îți doresc multă sănătate și un paste fericit.

4 răspunsuri:
| SebiAdrian69 explică:

Inafara de tinitus*

| anonim_4396 a răspuns (pentru SebiAdrian69):

Nu este altceva decât tinitus încearcă sa nu te mai gândești acolo fiindcă creierul îl va percepe ca un pericol și tiuitul va părea și mai intens mai dai și în depresie și anxietate. Trebuie sa găsești cauza numai tu ști ce alte probleme medicale mai ai