| WhiskeyFaraNume a întrebat:

In Iunie 2015 mi-am rupt mana cu bicicleta (Factura de Radius + deplasare la vreo 2-3 cm de incheietura). Am stat o luna cu mana (stanga) in ghips si inca 2 luni de recuperare "totala" deoarece nu mai puteam sa misc bine mana. De atunci nu m-am mai plimbat cu bicicleta. Acum o luna am inceput sa ma plimb iar. Cum sunt eu diliu, imi place sa ma urc pe trotuar si sa ma "arunc" pe strada cand este bordura mai inalta. Azi cum m-am plimbat cam 2 ore, cand am venit acasa au inceput sa ma doara rau incheieturile. M-am apasat pe ele sa vad daca este ceva in neregula si zona in care era fractura ma doare foarte rau cand apas. Pe langa asta, cand ma sprijin sau cand ma tin in ea, ma doare zona fracturii. Daca o tin normala sau fac activitati mici cu ea nu simt nimic, dar mi-e frica sa fac ceva deoarece ma gandesc ca mi se poate fisura acel os. Nu vreau sa ii spun mamei mele despre asta pentru ca o sa imi tina o predica de 3 saptamani si probabil o sa imi incuie bicicleta intr-o cutie cu 69 lacate si o sa o arunce la 5 km intr-un ocean sub o insula pustie. Imi puteti spune ce pot face pentru a ameliora aceasta durere si sa nu mai am probleme cu acel os + incheieturile? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Rodicanegrescu a răspuns:

Draga WhiskeyFaraNume, e bine ca te preocupa sanatatea si esti foarte atent.In plus de tratamentul prescris de medic eu iti sugerez sa faci terapie Bowen, care este extraordinar de buna in astfel de situatii.Este o terapie complementara si cu efecte dosebite.Mai multe informatii vei gasi aici si vei gasi si lista cu terapeuti! http://www.bowtech.ro/ Multa sanatate! Cu drag!