| ITHelper a întrebat:

Nu a trecut mult, mai exact 4 zile, de cand mi-am sos mana din ghips. Am avut o fractura cu deplasare la incheietura de la mana stanga.
Azi, am cazut iar peste ea, pe "palma", si a inceput sa ma doara tare. Adica pot misca dejetele dar simt o durere in prtea exterioara a palmei, si in zona degetului mare. Nu este umflata, nici nu se vad tare venele, da nu mai am asa forta in ea, cum aveam pana ctunci. Ce ar trubui sa fac?
P.S: Ma doare tare si mai ales cand o misc in toate directiille.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incepe sa faci exercitii cu mana cufundata in apa calda (nu fierbinte, ci calduta) si sarata. Pentru inceput fa exercitii usoare (flexii si extensii usoare, strans pumnul, rasfirat degetele, etc) in 3-4 etape de 10-15 minute pe zi. Incet-incet prelungeste timpul si ingreuneaza exeercitiile. Ai nevoie de recuperare fiindca acum muschii s-au atrofiat si articulatiile sunt anchilozate

| ITHelper explică (pentru Brigaela):

Asta faceam pana ieri, si se observau diferente, dar cand am cazut iar ieri peste ea, nu mai pot sa o misc., doar putin.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te vada ortopedul din nou. E foarte posibil sa o fi fracturat din nou si sa ai nevoie de o interventie chirurgicala.

| AdrienneMaika a răspuns:

E normal sa fie slabita pentru un timp, eu mi-am dislocat umarul si timp de aproape 1an nu am putut sa ridic greutati, iar la inceput ma durea la fiecare miscare....ai rabdare cu timpul iti vei recapata puterea in mana, dar nu incerca sa o fortezi. sper ca am fost de ajutor...