| TiberiuSiCornel a întrebat:

Salut TPU!
In legatura cu chestia asta ca mâncatul sanatos este benefic si pentru sanatatea mintala/psihica.

Este o diferenta intre a mananca *ce gateste mama, doar ca a cantari mancarea si a te incarda in limita de calorii

Si in a manca normal *ce gateste mama, fix ca in primul model, doar ca fara numarat calorii.

Vreau sa stiu daca o metoda e mai benefica ca alta si daca una ajuta mai mult in legatura cu sanatatea mintala/psihicq, starea de bine etc...

Sa stiti ca s normal, fac si sport, etc, doar ca chiar sunt interesat, pentru ca am citit un articol si na... sper ca raspuns cinevalaughing

O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce gătește mama este din păcate este rareori sănătos.

| doctorandus a răspuns:

Nutritia este un subiect pe care se bat mult campii.

Daca vrei sfaturi avizate, apeleaza la un dietetician cu drept de libera practica.

| Frank51 a răspuns:

Ce gătește mama nu este neapărat sănătos.

Atâta timp cât mănânci sănătos (masă completă cu legume, proteine, carbohidrați complexi, minerale) și nu simți nevoia de mai mult, e ok.

| johnnny123 a răspuns:

Pe lângă atenția la cantitatea mâncată, mai trebuie să ai în vedere un aspect: doar pentru că ceva este gătit în casă de mama nu înseamnă automat că este și sănătos.

Știu o grămadă de familii care gătesc la greu numai prăjeli și alte prostii nesănătoase.

Degeaba cântărești ce mănânci dacă mănânci cartofi prăjiți într-un ulei care a mai fost folosit de zece ori cu o tonă de ketchup deasupra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"doar ca a cantari mancarea si a te incarda in limita de calorii" poti sa mananci si la restaurant, chiar si prostii cateodata (doar sa nu faci abuz) atata vreme cat te incadrezi in limita de calorii.