| Andrei73802717159 a întrebat:

Salut TpU! In ultimul timp am observat ca am ochii rosii de la calculator.Inainte ma jucam si cate 7-8 ore si nu aveam nimic. Dupa o pauza de 2-3 luni, am inceput sa ma joc din nou si dupa 1-2 ore am ochii rosii. Port deja ochelari cu drioptrie mica mai exact 0.30 cu 0.20.Am ceva mai degraba ca niste vene pe globul ochiului.Are vreo legatura ca am facut pauza 2-3 luni si ochii nu sunt obisnuititi? In plus cateodata parca uit sa ii inchid, sunt atat de concentrat cand fac ceva pe calculator de pe parca mai am putin si uit sa respir.E ceva grav?
Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Da, are legatura
la calculator cristalinul (muschiul transparent care este o lupa variabila si care se ocupa de focalizare) sta la punct fix din cauza ca stai ore in sir la aceeasi distanta de imagine
dupa 2-3 luni de pauza s-a dezobisnuit de asta
iar acum il fortezi din nou si nu mai face fata

in orice caz, eu personal am foarte "prostul" obicei sa am un tv in spatele calculatorului la o distanta diferita si sa imi arunc privirea pe el continuu

insa asta e o jmecherie, sunt oameni care nu se uita la TV, DELOC, iar generatia din ziua de azi apreciaza stream-ul, nu tembeliziunea "live" (la care nu poti sa pui pauza, te intrerupe cu reclame, samd)

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e grav. Dacă uiți să respiri, creierul își aduce aminte și trece pe automat.

| Ineys a răspuns:

Mai lasa calculatoru daca ai probleme de vedere.

| BiencutzaBia20 a răspuns:

Încearcă să nu mai stai atât de mult timp la calculator.