| Slothx a întrebat:

Salut TPU,
În ultimul timp am observat ca am ochii roșii. Si da, este de la calculator dar am luat o pauza destul de lunga de la acesta si nu prea vad rezultate. Alergie nu are cum sa fie. Ce poate fi? Si am mai vazut ca am niste vene destul de umflate pe albul ochiului care cred ca la varsta mea nu ar trebui să fie asa. Ceva idei va rog cu ce ar trebui să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pauza trebuie sa fie relativ scurta ca sa se vada rezultatele, dupa vreo 3 luni vei vedea ameliorari si dupa 6 luni vei fi ca nou. Deci mi se pare ciudat ca ai luat o pauza lunga fara ameliorari. Nu cumva ti se pare lunga o pauza de 3-4 saptamani?
In alta ordine de idei, e bine sa te vada si un oftalmolog, poti avea o miopie nediagnosticata si ochiul sa fie rosu din cauza efortului de focalizare

| Slothx explică (pentru Brigaela):

Păi si ce ai zis tu este de la calculator, corect? Faza e că sunt altii care stau de dimineata pana dimineata si nu poartă ochelari si nu au nimic.

| Brigaela a răspuns (pentru Slothx):

Miopia se produce in urma unei predispozitii congenitale. Este agravata de calculator, mai ales daca este folosit incorect (stai mult, fara pauze, la distanta prea mica).
Stii, exista oameni mai inalti si mai scunzi decat tine, oameni cu ochi mai mari sau mai mici ca tine, oameni mai grasi sau mai slabi decat tine, de ce este relevant ce fac altii?

| Slothx explică (pentru Brigaela):

Totuși nu cred ca am asa ceva Adică nu stau de ieri pe calculator. Înainte stăteam destul de mult si aveam eventual putin ochii roșii doar pe moment. Dar a2a zis nu aveam nimic. Alb curat era.

| Brigaela a răspuns (pentru Slothx):

Iti dai si tu seama ca asta se acumlueaza in timp. E ca si cum ai zice: cum sa ma ingras daca mananc foarte mult in fiecare zi, daca mananc mult intr-o singura zi, nu ma ingras, deci nu cred ca repetand actiunea se poate intampla ceva rau.
In plus, daca cumva ai o problema de vedere (miopie sau altceva), daca nu porti ochelari si ea se agraveaza in timp. Cum vezi la distanta, dar aproape? Poti vedea caractere foarte mici fara a apropia ochii? Stai corect la monitor (distanta egala cu de minim doua ori diagonala)?

| Slothx explică (pentru Brigaela):

Probleme cu vederea nu am. La calculator stăteam la o distanță destul de mare fata de monitor

| Brigaela a răspuns (pentru Slothx):

Asta este bine. Oricum, fa o pauza decenta de calculator (atentie sa nu il inlocuiesti cu televizor sau alte ecrane) si du-te la un oftalmolog

| sierra1 a răspuns:

Da, este de la calculator dar am luat o pauza destul de lunga de la acesta si nu prea vad rezultate

1 de ce crezi că e de la calculator
2 dacă după o pauză (de calculator) nu se ameliorează, poate e de la altceva, nu?

| Slothx explică (pentru sierra1):

Păi eu nu eram genul care stătea la calculator 2-3 ore. Adică înainte stăteam exagerat de mult si nu aveam efectiv nimic. Posibil din cauza trezitului de dimineata pentru ca eu învăț de la 8. Dar nu sunt 100% sigur de asta

| GabiDumitrescu a răspuns:

Conjunctivita, probabil. Fuga pana la doctor, se rezolva destul de usurel.

| Slothx explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi dacă aveam conjunctivita nu trebuia sa mai am ceva coji pe la ochi? Exact ca dimineata inainte de a te spală pe fata

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Slothx):

Nu neaparat.

| Catalinsss0100000001 a răspuns:

Un prieten de al meu a avut aceiaș problema a fost consultat de doctori sieau spus ca e de la tensiune mai ridicat, in cazul tau posibil sa fie aceias varianta asta-i opinia mea

| Slothx explică (pentru Catalinsss0100000001):

Maine o sa merg la un medic oftalmolog. Sper sa fie doar o alergie sau ceva de genul