| bleakk a întrebat:

In urma cu 4 ani am fost operat de peritonita, iar la o saptamana am facut ocluzie intestinala si a trebuit sa ma operez din nou in acelasi loc, cei care au patit-o stiu si ei ca operatie se \este de la buric 5-6 cm in jos.Si intrebarea este,de ce acum,dupa atatia ani,se simte acolo cand pun degetul,in musculatura abdomenului, niste intarituri? Ce sunt acelea si daca sa ma sperii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Fa o tomografie ca sa fii sigur. Daca nu dor si nu se largesc, nu e motiv de stres. In mod normal, dupa cicatrizare raman zone intarite in musculatura si tendoane.

1 răspuns:
| Aliendina27 a răspuns:

Si eu m-am operat acum o luna de apendicita. Se simte tare locul operatiei fiindcă a fost cusut si nu ai de ce sa te sperii. Cicatricea va rămâne acolo tot restul vieții.