| StefanDaniel0202 a întrebat:

in urma cu o luna - doua mi s-a decojit pielea de langa buric dar nu din cauza soarelui, iar eu m-am scarpinat rau pana am dat jos toata pielea aceea, dupa era rosu rau, si asa a ramas, rosu, si l-am lasat asa, am zis ca trece de la sine, dar asa a ramas, rosu, acum este mai maroniu si crapat. Cu ce pot sa-mi dau? De la ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Assassina a răspuns:

Alifie de galbenele.Du-te la un magazin naturist (eu zic sa nu te duci direct la farmacie pntru ca acolo iti pot da si creme cu cine stie ce parabeni).Si e normal sa fie rosu deoarece ti-ai luat un strat de piele. Sper ca te-am ajutat! Sanatate multa!

| StefanDaniel0202 explică (pentru Assassina):

Iti multumesc, am alifie Balea de galbenele si mi-am dat cu ea vreo 3 zile si a mai trecut, mi-am dat si azi si imi dau si in seara asta, ce pot face ca sa aduc pielea la normal pana sambata? sa-mi dau cu multa crema? intra greu aceasta crema in piele...

| StefanDaniel0202 explică (pentru Assassina):

Multumesc! Stii cumva de cate ori pe zi sa-mi dau sa-mi treaca pana sambata? Intra greu in piele alifia asta... Am deja si mi-am mai dat si a trecut de ceva vreme.

| Assassina a răspuns (pentru StefanDaniel0202):

Sa iti pui si sa masezi ca sa intre in piele. Apoi mai pune si iar maseaza.Trebuie sa ai rabdare.Si nu pune foartre mult ca e mai greu sa masezi.Sanatate multa! Scuze de raspunsul tarziu.

| StefanDaniel0202 explică (pentru Assassina):

Daca pun si masez pana intra in piele, si dupa nu mai am crema pe piele, mai pun si fac la fel? de cate ori trebuie sa fac pe zi minim?

| Assassina a răspuns (pentru StefanDaniel0202):

3-4 ori minim.Dar sa faci de cate ori poti! Si eu am patit la fel cand am fost la mare.Am pielea foarte alba si m-am inrosit ca un rac, mi s-a crapat pielea iar dupa s-a transformat intr-un fel de maroniu inchis si nici nu puteam sa dorm in pat pe spate de durere. Aveam noroc ca imi facusem crema de galbenele acasa(e foarte eficenta cea de acasa) si imi puneammasandu-ma o prietena.Ai putea sa si dormi cu crema asta, iti pui mai multa si dupa pui un pansament.

| StefanDaniel0202 explică (pentru Assassina):

Am fost azi la doctor si mi-a dat fluocinolon N Atb, daca nu trece in 2 saptamani sa ma duc la dermato...

| Assassina a răspuns (pentru StefanDaniel0202):

Ce contine flucinolon N Ab?

| StefanDaniel0202 explică (pentru Assassina):

Am fost la dermato si mi-a dat alta crema sa ma dau cu ea seara, dar pana acum, mi-am dat de 2 ori si nu am vazut nici macar o schimbare... acum s-a si inrosit. crema se numeste Diprosalic. Unguent

| Assassina a răspuns (pentru StefanDaniel0202):

Eu una nu ma incred in chestiile de la farmaciii.Ma duc la magazine naturiste in cel mai rau caz.Am avut si eu problema cu arsurile pe spate de la plaja si m-am dat cu crema de galbenele facuta de mine, acasa, si mi-a trecut.(CUM TI-AM MAI SPUS).