| Radu231 a întrebat:

inca de mic am avut astm bronsic pe fond alergenic dar acesta boala mi-a 'trecut' pe la varsta de 9-10 ani. la 17 ani am inceput sa fumez iar boala nu a avut nici o manifestare. acum la 21 m-am lasat iar la cateva zile dupa aceatsa am inceput sa am din nou simptome de astm ( respirati ingreunata si uneori acel suierat - wheezing). culmea e ca simptomele au aparut dupa ce m-am lasat de fumat, iar acum daca fumez din nou simptomele im dispar pentru una - doua zile. Puteti sa imi spuneti de ce se intampla asta, sau daca ar trebui sa trec iar la medicatia pentru astm? FUNDAwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SimonaCristina a răspuns:

Nu mai fuma si consulta un pneumoftiziolog. Medicatia antiastmatica ti-o indica el. Sanatate!

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ar trebui sa faci un consult de pneumoftiziologie. Medicul specialist e singurul in masura sa decida calea de urmat. Tigara, cu siguranta, nu e un remediu.

| thalyslly a răspuns:

Mah se zice ca tigariile nu sunt bune dar si eu am scapat de bronsita ar trebui sa mergi totusi la un medic sa intrebi