| TherealMvP32 a întrebat:

Salut TPU!
Încep cu facultatea ca deja mi-am făcut programare de urgenta la proctologie luni adică după 3 zile.
Am fost la urgente și au spus ca n-au ce sa-mi facă decât niște analize.Sunt terminata. Am o problema rușinoasă numita hemoroizi la doar 20 de ani. Folosesc crema hemorozon și sper sa-mi pot reveni pentru ca sunt constipata de 4 zile și este absolut un chin. Este de mărimea unei alune și ma ustura pana pe sira spinării. Când merg la baie ies mușchii și nu pot face nimic pentru ca ma doare și trebuie împinși la loc. Este un chin și îmi este foarte rușine. Voiam sa va cer un sfat pana sa merg la medic. Ce altceva mai pot face măcar sa pot merge la baie sau sa nu ma mai usture și dacă considerați ca este destul de grav încât sa ajung la operație sunt foarte îngrijorată pentru ca ma lupt cu ei de un an, tot se inflamează după nu mai sunt inflamați sau sa ma doare dar tot sunt acolo și am probleme cu mersul la baie. Va rog dau funda ce păreri aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti recomand cu toata increderea sa-ti schimbi dieta de mancare, fiindca hemoroizii apar dupa foarte multi ani de mancare nesanatoasa.

Iti mai recomand cu succes sa bei dimineata pe stomacul gol un pahar de CHEFIR (sau kefir) care este un probiotic natural, care nu doar ca-ti regleaza sistemul digestiv dar te scapa si de constipatie si chiar de hemoroizi.
Sanatate maxima!

| TherealMvP32 explică (pentru Violleta2022):

E bun și iaurtul de băut sau lactatele în general?

| Violleta2022 a răspuns (pentru TherealMvP32):

Nu, fiindca nu contin atatea probiotice cum contine chefirul!
Laptele este chiar contraindicat.
Mai este permis iaurtul grecesc, care nu are nici un pic de zahar sau fructe in el, dar nu ajuta prea mult in problema pe care o ai tu.

| TherealMvP32 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru sfat! Am rezolvat în sfârșit problema cu mersul la toaleta consumând un pic de cafea dimineața. Am băut și khefir și mai îmi ajuta problemele cu stomacul și faptul ca nu pot sa mănânc asa mult pentru a nu irita colonul ma și ajuta sa ma hrănesc.

| darrio2007 a răspuns (pentru TherealMvP32):

Asa cum ti-a spus si Violleta. Consuma multe lichide pe timp de vara. Supe, ciorbe. Mai putin fast-food.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TherealMvP32):

Kefirul trebuie baut dimineata pe stomacul gol 100-150ml si mancat normal peste zi.
Supele sau ciorbele trebuind sa nu lipseasca din hrana zilnica.
Santate multa!