| Gorillaz96 a întrebat:

Intrebarea asta o adresez mai mult fetelor! Iubita mea a facut varicela! sad Este a doua zi cand are bubitele apoase, si mancarimea este destul de dura, dar este ceva care o tot deranjeaza si anume in interiorul vaginului, thinking o doare insuportabil si simte nevoia de a se scarpina. crying Este normal sa fie asa? :s Mentionez ca nu a avut nici un act sexual! Va rog, fetele care au trecut prin asta. daca au trecut cam asa, cu durere acolo jos! Nu iau in seama glumele jignitoare! happy O seara cat mai frumoasa si Domnul cu voi! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Sunshine23 a răspuns:

Pai,eu cand am avut varicela, nu am avut nici o problema de genul asta dar:
Simptomele varicelei
Perioada de incubatie, care dureaza de la expunerea la virusul varicelei pana la aparitia semnelor de boala, este de obicei intre 10-21 zile.
Initial, apare febra moderata, intre 38 si 39, cefalee si dureri de spate, oboseala, pierderea apetitului, inflamatia gatului, tuse uscata si posibile dureri abdominale. Dupa 1-2 zile de la aparitia primelor simptome, apare eruptia (urticaria) pruriginoasa, care produce mancarime. Adultii tind sa aiba manifestari mai severe decat copiii. In cazuri grave, eruptia se raspandeste pe intreg corpul, si leziuni se pot forma in gat, ochi si pe mucoasa de la nivelul uretrei, anusului si vaginului.
winking