| titoo a întrebat:

Joi m-am dat cu o crema de cosuri dar din pacate m-am dat cu prea multa si nu doar pe cosuri ci si pe langa ele, mai exact pe toata barbia si pe o buna parte din frunte. Vineri am simtit ceva mancarimi urate si cand m-am uitat in oglinda toata zona data era foarte rosie. Am constatat ca este vorba de o arsura destul de urata. Duminica mi s-a cosbit si asa ca am putut sa dau jos cosba, dar din pacate in locul acela a ramas un rosu destul de acentuat. Asa de rea a fost arsura ca am o linie ca o taietura. Spuneti-mi a rog ce sa folosesc sa-mi treaca roseata, s-au nu o sa-mi treca deloc? (Doamne fereste...). Sau o sa treaca de la sine peste cateva zile? Raspundeti-mi va rog deoarece sunt foarte panicat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Cat a răspuns:

Buna!

Eu am fost intr-o situatie similara cu a ta, dupa ce am folosit Brevoxyl. Nu stiu ce-a fost in mintea mea si cum de m-am dat mecanic pe toata fata, si nu doar pe portiunile afectate. Am avut pielea rosie, senzatie constanta de mancarime si inclusiv pleoapele umflate.

S-a nimerit ca fix in zilele in care nu mai stiam cum sa ascund ce se intampla cu pielea mea ca am si programarea la cosmetica. Mi-a fost recomandat balsamul Cicaplast si a facut minuni: http://www.laroche-posay.ro/......r1132.aspx

L-am aplicat seara, iar pana dimineata pielea era vizibil mai hidratata, nu ma mai manca la fel de tare si tot tenul era considerabil mai putin sensibil. In 2 zile am scapat de toate simptomele (inclusiv roseata), iar acum crema o folosesc pe portiunile de piele foarte uscate de alte tratamente antiacneice.

Stiu ca are un pret destul de ridicat, dar e un produs excelent, care se consuma greu (chiar si cu folosiri zilnice), ingredientele sunt foarte bune si rezultatele sunt pe masura.

Mult succes!

| silvia2ooo a răspuns:

O sa-ti treaca.
De unde ai luat-o?
Uite. Si eu am avut probleme cu cosurile, dar la mine a fost si din vina menstruatiei
Du-te la farmacie si o sa-ti dea un gel pentru ati curata fata, o sa-ti usuce tenul si cosurile, iar pentru a hidrata tenul o sa-ti dea o crema. Acestea sunt de la Gerovital, dar sunt foarte bune.
Primele 5-7 zile o sa-ti apara multe cosuri pentru ca o sa elimini toate grasimile de sub piele, cosuri albe si urate, dar important e ca dupa 1 saptamana o sa dispara incetul cu incetul.
Nu consta excesiv de mult, du-te la farmacie(in special Catena) si cere crema si gel pentru cosuri si tenul gras de la Gerovital.
Ambalajul cremeii e verde, iar culoarea sticleii gelului e verde.
Spala-te dimineata si seara cu gelul, iar cu crema da-te doar seara(pe toata fata).

| titoo explică (pentru silvia2ooo):

Deci arsura o sa-mi treaca (mai exact roseata)? si tu ai patit vreodata treaba asta? Trebuie sa dau cu ceva crema pe arsura? sau o sa-mi treaca cu timpul? si cam in cat timp o sa treaca?

| silvia2ooo a răspuns:

Nu stiu ce crema ai folosit, dar o sa-ti treaca. stai linstit.
Incerca ce ti-am spus eu cand o sa se mai vindece

| titoo explică (pentru silvia2ooo):

Am folosit Septhyol unguent cu ihtiol (crema neagra) practic au disparut cosurile dar si m-a ars bine laughing (am pus prea mult...). Deci dupa ce trece roseata sa folosec tratamentul pe care mi l-ai zis?

| silvia2ooo a răspuns:

Daa