| NoName321028 a întrebat:

Salut TPU! Ma tot framanta un gând. Daca am niște dinti care nu sunt perfecti, ma refer ca un incisiv are nervul scos de vreo 5 ani, altul o plomba de 6 ani si inca 2 masele fara nerv, credeti ca in viitorul apropiat voi avea nevoie de un implant? Nu știu de ce dar eu pun mereu raul in fata. Credeti ca daca ii îngrijesc corespunzător ma poate tine pana la 40-50 ani (ma refer la cei fără nerv). Apropo am 16 ani. Si cand este nevoie de implant? Sau mai bine zis când trebuie extras un dinte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Nu-ti bate capul, tu fa doar ce-ti sta in putinta( periat, apa de gura si o ata dentara din cand in cand). Dupa logica mea, nu are rost sa-ti bati capul cu lucruri pe care nu le poti stapani( dintii aia se vor duce mai devreme sau mai tarziu indiferent de cat de bine ii ingrijesti). Ingrijeste-i cum ii ingrijesti si pe ceilalti si cand o fi sa se duca aia e... pana atunci probabil mai trec ceva ani si mai schimbi cateva plombe la ei.

1 răspuns:
| CiprianZisSpartanu a răspuns:

Eu zic sa-ti rupi toti dintii din gura de acum ca sa nu risti nimic mai tarziu