| CameliaCamyBlondina a întrebat:

Salutare.Ce ar fi mai recomandat pentru un dinte fara nerv(devitalizat)? O plomba sau o coronita? Acum cateva zile am fost la dentist cu o durere la un premolar si mi-a scos nervul dupa ce in prealabil am fost in alta parte si mi-a pus o plomba provizorie fara niciun rezultat.E adevarat ca un dinte fara nerv se sparge si isi schimba culoarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AliGab a răspuns:

Daca dentistul este unul bun si isi face treaba bine, dintele nici nu se sparge nici nu isi schimba culoarea. La un dinte cu un nerv scos trebuie cimentat canalul si apoi poate fi pusa o plomba fara probleme (daca dintele mai are toti peretii intregi). Daca dintele este foarte spart, atunci ti se va pune un pivot care este prins in canal prin cimentarea lui si dupa aceea pusa o coronita.