| junkistul a întrebat:

mi-am facut un tatuaj am 4 zile de cand il am si am vazut azi ca unde sunt tatuat pielea imi este plina de gauri ca si cum m-as fi bronzat uni au zis ca e din cauza ca nu am avut crema pe mana caci am avut bluza pe deasupra si o fi curatat crema voi ce credeti? e periculos sau ceva de genu? si pielea aia care naparleste ii cu tot cu tus

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| վፀiፀፀ a răspuns:

E normal ca in prima saptamana tatuajul sa se vindece. Trebuie sa te dai cu crema de 3 ori pe zi, eu am folosut de aia de galbenele, si in primele zile se duce pielea aia cu culoarea in exces. Daca nu te doare, nu e nimic in neregula. Sa nu dai cu apa din abundenta cand faci baie si nici cu sapun. Maseaza cand te dai cu crema si in maxim 2 saptamani se va vindeca si nu lasa asa pielea sa se usuce, pana se vindeca locul acela da-te cu crema inainte de a pune haine pe deasupra.

| ValiR a răspuns:

Salut,
Dupa ce- ti faci un tatuaj trebuie sa ai grija de el...trebuie sa te dai cu crema recomandata de cel care ti- a facut tatuajul.
Nu e bine sa pui haine direct in contact cu zona tatuata, daca locul nu- ti permite asta, pune o folie transparenta peste dar totusi cand esti acasa lasa pielea sa respire.
Bafta!