| MoTaNN3l a întrebat:

nu pa pot opri din a bea pepsi/cola este ca si tigarea sau alcoolul pentru mine, as vrea sa incuiesc pepsi/cola cu ceva mai sanatos si sa imi placa. Pentru mine este o energie si tot odata relaxare si ma retine de a ma apuca sa fumez sau sa beau alcool. Dau fundita la cel mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

2 l apa, 2 lamai, miere de un deget in sticla sau dupa gust. Energie, gustos, sanatos, ieftin. Ce bei tu este o otrava care da si dependenta. Miere ia de la un producator de incredere, in comert se vinde multa miere contrafacuta.

| MoTaNN3l explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru MoTaNN3l):

Nu trebuie. Pentru inceput vezi niste miere de tei, are si actiune calmanta si poate te ajuta sa scapi de dependenta mai usor, e si ieftina. Salcamul e mai scump. Zaharul din sucuri distruge sanatatea + alte chimicale. Nu e bun nici abuzul de miere dar e incomparabil mai sanatoasa. Lamaia regleaza un PH bun si te detoxifica de sucurile baute. Apa de care vrei.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca urmatorul experiment:
Desfa un flacon de cola, completeaza continutul pana la refuz cu LAPTE de vaca, pune capacul, intoarce flaconul de 4-5 ori, pune flaconul pe masa si asteapta cateva minute.
La sfarsit vei vedea rezultatul, adica ce bei cand consumi cola.
Pofta buna pentru baut in continuare! big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sincer... inlocuieste o cu alcoolul si tigara ca sunt mai sanatoase

| CuriousStuff a răspuns:

Incearca sa il inlocuiesti prima data cu alt suc, spoi cu sirop sau ceai. O sa te simti mai obosit in primele zile dar in maxim cateva saptamani o sa-ti revii la normal

| untu a răspuns:

Incercati sa beti o sticla de apa minerala de izvor rece (Izvorul Minunilor,Borsec, Dorna, Poiana Neagra, etc...) sau sa beti un sirop de zmeura( fructe) facut din casa si combinat cu apa minerala! Sau sa faceti o Limonada foarte buna si rece, plina de energie facuta din apa minerala, felii de la 2-3 lamaii, o lingura de zahar sau miere naturala de la un producator de la tara si se storc, se bat bine si se amesteca bine cu lingura intr-o canistra si se toarna peste ele apa minerala rece! Toate astea sunt pline de energie si iti da putere sa puteti munci bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti constient ca nu-ti face bine ar trebui sa renunti singur. Eu doar cand citesc lista de ingrediente de la sucurile acidulate mi se face sila, inlocuieste-le cu sucuri 100% naturale.

| Holy2010 a răspuns:

Incearca cu sirop facut in casa si apa minerala

| Beutz a răspuns:

Incearca sa bei apa mai multa. Poate sa duca din acest "vrut" a bea pepsi/cola