| RoxanaGhost a întrebat:

Nu ştiu ce să fac,toţi îmi spun că am slăbit foarte mult, însă numai eu mă văd grasă crying
Astazi când m-am cântărit[nu am cântar acasă, şi mă duc de cel puţin 2 ori pe lună la dispensar să mă cântăresc], mi-am dat seama că m-am îngrăşat aproape 1 kg în 3 zile[Eu joi m-am cântărit şi aveam 5, 15 kg, iar acum am 5, 95 sau aşa ceva sad ]
Acasă am avut o stare de nervi ce consta în urlete, plâns, lovituri... Am reacţionat aşa pentru că m-am chinuit aproape 3 luni să slăbesc 5 kg :'( [Având în vedere faptul că la 15 ani am 1.62 înălţimea] Nu ştiu pe cine să mai cred: Pe mine care mă văd ca înainte în oglindă, sau pe ceilalţi care mă văd slabă? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Crazy80 a răspuns:

Nu trebuie să faci așa. Nu e cine știe ce. Dar ar trebui să consulți un medic sau poate chiar și un psiholog(de ex.psihologul școlii) Poți suferi de anorexie. (Nu vreau să te sperii)Uite un sfat : În fiecare zi cînd te trezești uită-te în oglindă și spune cu voce tare : „ Sunt frumoasă"! Asta îți va da încredere în sine, Iar părerea mea e ca pentru 15 și la înălțimea de 1.62 Ai o greutate normală. Dacă vrei să ai un corp mai sportiv și vrei să-ți menții această greutate poți începe să faci niște exerciții. Dar să nu te suprasupui anumitor exerciții grele. Eu sper ca vei ține cont de sfatul meu. :*

| RoxanaGhost explică (pentru Crazy80):

Multumesc pentru sfaturi :*

7 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Probabil si unul din cantare era stricat ca in 3 zile nu ai cum sa pui un 1kg doar daca bagi in tine ca sparta,insa la varsta aceasta la fete se declanseaza si acea etapa de autocritica exagerata in care se vad grase chiar si cand nu e cazul,insa invata sa te apreciezi asa cum esti pentru ca daca tu te simti bine in pielea ta si ceilalti te vor percepe la fel.
Si mai calmeaza-te cu aceste crize de nervi,invata sa le controlezi ca-ti vor dauna, descarcate prin altceva, muzica, sport, orice.

| RAY a răspuns:

Sincer esti frumoasa lasa paranoia asta

| William a răspuns:

Tu vrei sa credem ca ai 6 kg?

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Lasa prostille aste cu slabitul ca o sa ajungi femeiea jnur fara tate fara cu.r sau mai rau 2 bete infipte-n cu.r aparat de mers pe drum.

| velocyous a răspuns:

Din câte se vede în poza de profil de pe TPU, nu pari grasă! si chiar dacă ai fi, n-ar conta! nu trebuie să intri în depresie si să mergi la psiholog din toate prostiile! happy

| Crazy80 a răspuns (pentru velocyous):

Dacă te referi la sfatul meu ca i-am spus să meargă la psiholog i-am spus asta fiindcă ea spune că : "Acasă am avut o stare de nervi ce consta în urlete, plâns, lovituri." Deciii...