| superpissy40 a întrebat:

Aseara m-am cantarit din nou si am plans rau fiindca am 63, 8 kg...Nu stiu de ce nu slabesc fiindca mananc sanatos, beau numai apa si fac si miscare.Ma simt grasa si parintii mei mi-au zis ca am mai dat burta jos de cand merg la sala...Dar nu stiu cum m-am ingrasat un kg.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca mergi la sala, inlocuiesti grasimea cu masa musculara, deci e normal sa nu pierzi in greutate.

| Ea12345 a răspuns:

Nu te-ai ingrasat, ai facut masa musculara, ceea ce e normal. In urmatoarea perioada o sa mai pui cca 2-3 kg, abia dupa care vei putea slabi.Nu mai plange, nu are rost sa te consumi. Ai incercat sa mergi la doctor? Poate ai vreo problema strict medicata, ai un corp care arde greu grasimile sau ai probleme cu glanda tiroida. Ti-as sugera o vizita la un doctor endocrinolog, acolo ti se va face o fisa de observatie si ti se va da si un regim alimentar de urmat, caci degeaba crezi ca mananci sanatos, daca nu mananci exact ceea ce iti trebuie ca sa poti slabi. Evita fructele si legumele si legumele care consumate in exces, pot ingrasa: nuci, cirese, prune, banane, cartofi sau morcovi.
Multa bafta si nu te lasa de sala!

| afrodita3333 a răspuns:

Trebuie sa te cantaresti dimineata pe stomacul gol si cu cat mai putine haine pe tine. Acel kg e probabil retentia de apa.

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Tu poate ca mananci sanatos dar gandeste-te ca trebuie sa consumi aproximativ 2000 de kalorii pe zi,asa vei avea mai multe energie,vei slabi mai repede si vei arata mult mai bine, si nu-i nimica daca te-ai ingrasat un kilogram, poate nu te-ai ingrasat, poate e masa musculara;), uite citeste asta, poate te va ajuta :) http://www.flatbellyprogram.com/ro/be/index.html#tabs-3

| Pitzipoanca a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

2000 de kcal reprezinta "portia" pentru un barbat subtirel. Pentru dieta maxim 1500 kcal. Desi, ca sa dea rezultate, 1000 kcal.

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Asta depinde de cum arata, etc...

| Pitzipoanca a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Evident, dar 2000 de kcal sunt pentru un regim de acumulare (de ex. acumulare de masa musculara).

| pyma a răspuns:

Sincer, mie nu numărul de kilograme mi se pare important, ci cum arăți, cum se proporționează corpul. Renunță la cântar, că poți să ai 45 de kilograme, să fii dreaptă de la umeri în jos, dar ești slabă nu? Tu ține-te de sport, mănâncă sănătos, nu te înfometa în niciun caz, că o să arați ca naiba după, și înarmează-te cu răbdare. happy
Bravo ție pentru voință!

| summerparadise a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie. nu mai slabesc si nu stiu de ce...dar incerc sa ma tin de dieta pe termen mai lung pana la urma trebuie sa dea rezultat...succes:*

| TheBlackCatLifestyle a răspuns:

Ai rabdare,fa sport,tine-te de ceea ce faci! Am fost si eu pe acolo, stiu cum e, sa te uiti in oglinda si sa te urasti, sa te simti neputincios si neatragator, dar trece...Cu munca si rabdare trece. Poate ceilalti vor sa comenteze, sa te judeca, ori nu te inteleg pur si simplu, respira adanc si vezi-ti de drumu/telul tau.Nu o sa fie mereu usor sa ajungi la o silueta frumoasa si sa o menti dar daca noi ca oameni nu am trece si prin "zile ploiase "cum am stii sa le apreciem pe cele cu soare.Ai rabdare, vointa si fii determinata! E de munca, dureaza, si e greu, stiu dar la final cand ajungi acolo unde iti doresti si toata lumea face wow! asta e un sentiment nepretuit.Bafta!
Despre dieta nu iti mai dau sfaturi ca vad ca stii ce faci, in medi cam 1200 de kcal pe zi, asa e cel mai bine.Ai grija la portii (pentru ca sunt alimente "capcana" cu sute de kcal gen nuci, struguri, banane, etc.) si ai grija ca nu ai mentionat inaltimea, presupun ca esti undeva la 165 cm ...deci 8 kg e un scop realist, fa totul in ritmul tau, progreseaza cum poti, important este sa o faci. Poate dura o luna sau un an, dar atata timp cat muncesti pentru fiecare pas nu o sa distrugi niciodata ceea ce ai construit.