| SaveTheNature a întrebat:

Nu sunt racit dar am nasul infundat aproape mereu ( se desfunda cu vibrocil- spray de desfundat nasul) dar in cateva ore se infunda la loc.
Il am infundat tot anul, am flegme si in gat ( deci nu infectie) -flegmele sunt albe. si de multe ori de la nsa se infunda si urechi si tot.
Totul se infunda cu flegma alba. la praf, la frig, la polen ..mereu. E chinuitor sa ai aproape non stop cu nasul infundat si gura deschisa. Sa bag mereu spray-uri in nas ca sa il desfund.
Am luat antialergice de toate felurile dar nu si-au facut efect. Polipi nu am.
Problema asta s-a agravat in ultimul an. Adica de 1 an incoace il am aproape non stop infundat. Ce o fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Cred ca deja esti si depedent de sprayul de desfundant, in primul rand renunta la el. In al doilea rand si eu ma gandesc la ceva alergie, trebuie sa aflii (analize la medic) la ce esti alergic sa poti evita alergenul, iar cu flegmele alea nu stiu ce e... consulta mai bine mai multi medici, noi pe TPU nu prea avem ce sa iti zicem sau facem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum ceva timp mi-a spus cineva ca picaturile de nas prelungesc raceala, asa ca nu mai lua, mai bine iei ceva natural ia o ceapa de exemplu acum tu decizi si sa nu te apuce ca de ce sa iau ceapa ca numai taranii fac asa ori ei ceapa sau usturoi, ceaiuri orice ori stai cu nasul infundat si s-ar putea sa ai si rinita alergica. Bafta! P.S. consulta medicul se poate sa ai altceva tiroida sau doamne fereste ceva mai grav, sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nici o problema cu nasul, problema ta e chiar vibrocil. Ai devenit dependent iar corpul tau reactioneaza. Daca nu vrei sa consulti un medic, incearca sa rezisti o saptamana fara sa folosesti vibrocil (sau orice alt spray nazal), daca nu apar imbunatatiri, consulta un medic.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Nu l-am folosit timp indelungat, si situatia s-a inrautatit.
Cu sau fara el oricum nasul meu e infundat.

| YoBuDy a răspuns:

Pai, cel mai bine ai consulta medicul de familie, pentru ca e imposibil sa nu isi dea seama ce ai si sa te ajute.

Succes

| SaveTheNature explică (pentru YoBuDy):

Farmacistul mi-a spus ca s-ar putea sa am rinita alergica, de care nu voi scapa toata viata.
Azi am programare la ORL, dar ma intrebam ce poate fi.

| YoBuDy a răspuns (pentru SaveTheNature):

Iti dai seama ca la aceasta problema, trebuie sa iti raspunda un doctor specializat. ca asa oricine se poate da cu parerea. Esential era sa mergi la medicul de familie, iar dupa ce te consulta, iti dadea trimitere.

succes

| Scumpilicii a răspuns:

Eu iti dau un sfat: Poti consulta un medic specialist, deoarece nu mi se pare in ordine ce se intampla cu tine... Mie, personal, nu mi s-a intamplat niciodata, si nu cunosc pe mine care a patit asta. Deci, mai bine consulta medicul, nu de familie, unul specialist! Sper ca te-am ajutat! Insanatosire grabnica!