| Ionut2143 a întrebat:

Hello! Inainte cu o luna am racit si mi sa infundat nasul. Am fost la medic mi-a dat tratament si l-am urmat, insa nasul tot nu mi-i s-a desfundat, astfel ieri am fost din nou la medic sa imi dea ceva tratament. Mi-a dat eurespal, biorinil spray si inca un medicament pentru alergii nazale. A zis ca daca nici acuma nu mi se desfunda nasul imi va da bilet de trimitere la ORL. Oare am polipi si o sa trebuiasca operati? Eu nu cred totusi ca de la o raceala sa am polipi si nasul sa imi fie tot infundat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa folosesti niste ceai-uri si sa nu mai iei medicamente; si eu sunt racit acum imi curge nasu si mi se infunda, beau cate 1-2 ceai-uri de tei, preconizez ca in maxim 4 zile imi trece.

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Pe langa spray-ul nazal pe care ti-la prescris medicul poti sa iti cumperi de la farmacie ulei special pentru inhalatii( stie farmacista ce sa iti dea) si sa faci inhalatii cel putin de 3-4 ori pe zi cate 10 minute. Aceste inhalatii se fac foarte usor: se fierbe apa aproximativ 1.5l-2l si se adauga peste aceasta apa 10-15 picuri din uleiul special( de obicei acesti picuri sunt mentolati). Atata timp cat apa este fierbinte si emana vapori te acoperi cu un prosop peste cap si stai aproape de vasul in care este apa si inspiri pe nas adanc.Aceasta metoda este foarte eficienta si merita sa o incerci. Sper sa iti fie de folos!

| MarianaNiculescu a răspuns:

Pai s-ar fi putut sa ai polipi din cauza frigului. Daca nu ti se desfunda nasul peste cateva zile-saptamani ar trebui sa vezi la un medic ceva sa vezi daca n-ai polipi si daca ai iti trebuie operatie.

| Ionut2143 explică (pentru MarianaNiculescu):

Am mai fost racit si de la medicamentele prescrise de medic mi s-a desfundat nasul..Acuma de ce nu se intampla asA?