| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.
O intrebare.
Am 65kg si 1.80, fac sala si am si abdomen.
Insa problema este ca am 4 patratale sus si jos am numai grasime, nu si abdomen si arata ciudat.
Nu mananc zahar sau grasimi si fac sport regulat, alerg zilnic si merg pe jos vreo 10km pe zi.
Cum as putea scapa de acel exces de grasime?
Ofer funda celui mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Carnea cu grasime, sau slanina, untul sunt de fapt grasimi bune, sanatoase si recomandate in dietele de slabire si tonifiere a muschilor.

Nu manca carbohidrati (cereale, paine, paste hainoase, orez, ovaz, pizza, etc), fiindca carbohidratii sunt cei care se depune ca testut adipos pe burta, solduri, spate samd.
Grasimea animala este de fapt foarte sanatoasa si foarte buna

| dullcat a răspuns:

Buna.Poate nu ar strica sa vorbesti cu un antrenor.

| Hyperion7 a răspuns:

Probabil că lucrezi excluziv partea de sus a abdomenului și de aceea.
Cel mai potrivit ar fi sa ai o rutina care sa cuprindă toată musculatura abdominala și nu ai cum sa nu ai rezultate.
Încă o chestie, corpul tau nu va ști de unde sa ardă grăsime, de aceea e bine sa ai o rutina care să îți lucreze tot corpul pentru rezultate mai bune. Daca tu lucrezi doar o parte din corp, rezultatele nu vor fi așa roz.

| StoicAnalysis a răspuns:

Facand in continuare sala, dar mai accentuat pe partea abdominala.
Grasimea de pe abdomen, mai ales cea de jos, este foarte greu sa scapi de ea. Pentru ca prima data corpul depoziteaza acolo excesul de grasimi. Apropo, orice mancare contine grasimi, la sfarsitul zilei acumuland ceva. Nu exista slabit rapid sanatos. Slabitul trebuie sa fie cate putin si constant.

| Drake21 a răspuns:

Plusezi exercitii pentru abdomen +picioare, la mine 4 patratele se vad cand ma incordez foarte tare dar nu ma deranjeaza oricum mananc tot ce imi place

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

M ai ales slanina

| Skarr a răspuns:

Da, e posibil sa nu lucrezi destul abdomenul in partea de jos sau sa mai ai putina grasime.
Sau exista si varianta sa ai doar 4.
Mereu vezi si auzi ca toata lumea vorbeste de 6 pack.
Dar daca cauti pana si Arnold Schwarzenegger avea doar 4.

| Zedge a răspuns:

Grăsimea din partea de jos a abdomenului e cel mai greu de scăpat de ea, ca să o dai jos in principiu trebuie să mai ți dietă și să fi in deficit caloric.