| ioneldan a întrebat:

o sa implinesc 17 ani si am 1.74, 5(seara dupa o zi de efort) deci 1.75 in medie. problema mea este ca ma simt ca un pitic pe langa ceilalti oameni. de exemplu pritena mea are 1.69 m si ma simt extrem de mic. ar mai fi ceva de facut la varsta aceasta avand in vedere ca nu am mai crescut de pe la 15 ani? i s-a mai intamplat cuiva( baiat) acest lucuru sa nu mai creasca de la o varsta foarte mica? ar trebui sa consult un doctor? funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ultima varianta.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Ce tot spui acolo? Eu am 1.70 si merg pe strada ca tot omu si nu vad atat de multe persoane mai inalte ca mine, mai ales fetele sunt clar mai scunde. Prin ce oras esti tu de te simti asa scund la 1.75?

Cresterea accelerata se petrece de la inceputul pubertatii pana pe la 16-17 ani. Cu alte cuvinte nu cred ca mai poti creste deloc. Daca nu mai cresteai de pe la 15 ani avand de ex 1.60 aia era o varsta mica si o inaltime mica pentru un baiat.

| wolder a răspuns:

Basketul e singura solutie
dar nu esti mic esti numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toti sunt inalti, si stai linistit ca nu esti asa mic cum dai tu in drame. mic e de la 1.70 in jos sau 65, tu esti la media.
doctoru nu are ce sa iti dea de crescut, se pot face doar operatii la genunchi parca dar nu cred ca ai atata tarana in cap sa faci asa ceva. am vazut barbati la 40 de eni care aveau mai putin ca tine si nu e ca mureau sau mai zic eu ce.

| StalkerSoul a răspuns:

Asa esti tu, du-te la doctor daca vrei dar fiecare se dezvolta in felul lui

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Http://fit4sport.wordpress.com/cum-sa-cresti/#
uite un site unde poți să te consulți)) Baftă!

| hasoj a răspuns:

Si eu sunt la fel, am 1, 74, si de la 14 ani chiar nu am mai crescut in inaltime deloc. E o chestie care ma pune pe ganduri si pe mine uneori, dar nu o consider o problema majora, pentru care esti nevoit sa faci pe dracu-n patru ca sa o rezolvi. E bine ca ti-ai gasit o prietena cu care poti merge linistit pe strada, fara sa atragi priviri ciudate deoarece esti cat "jumatate din ea la inaltime". Atata timp cat inaltimea nu te inhiba sa te desfasori pe plan social, personal si asa mai departe, nu vad de ce ar trebui sa-ti mai pese de restul variabilelor. happy