| MoroșanuGigi324 a întrebat:

SALUT TPU!
Pe mana dreaptă spre exteriorul ei am o pată decolorată fata de culoare pielii mele normale de aproximativ cică. 5 cm lungime și 1 cm lățime. Ei cred că este boala vitiligo și as bănui că o am că semn din naștere.
Cum as putea sa scap de acest semn?
Și încă ceva cum as putea să îmi fac piele de pe tot corpul sa fie mai deschisă acasă daca se poate cu ceva creme sau daca nu și la doctor. Deoarece de la arsurile solare ea s-a mai închis la culoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vitiligo se poate intalni la multe persoane, dar multi ascund semnele. Este un defect de pigmentare al pielii.
Trebuie stiut ca, soarele (si unele alimente) accentueaza petele (contrastul), iar alte alimente atenueaza, chiar aproape de disparitie (temporara).
Cauta pe internet "vitiligo" so poti gasi multe informatii.

| TheoRose27 a răspuns:

Ia de la farmacie crema Triderm.o sa ami mulțumești..este foarte ieftina pana in 10lei dar da cu ea zilnic