| adelaadelaadela a întrebat:

Am o nelamurire: Michael Jackson si-a facut un transplant de piele, nu? cica a avut boala "vitiligo" ce consta, in aparitia unor pete albe pe anumite parti ale corpului sau afecteaza intreaga suprafata a pielii. deci el a avut vitiligo inainte sa isi faca transplantul de piele nu? adica normal ca e asa, dar as mai vrea parari, informatiibig grin. Multumesc:*.

Răspuns Câştigător
| catalinmobil a răspuns:

Problemele de sanatate ale starului au inceput sa apara odata cu operatiile estetice la care Jackson a apelat din cauza obsesiei pe care o avea in legatura cu nuanta pielii. Astfel, la putin timp dupa lansarea sa, Michael Jackson isi incepea transformarea care avea sa-i aduca, mai tarziu, grave probleme de sanatate.

Pe la inceputul anilor ’80, pielea lui Michael Jackson parea a fi din ce in ce mai alba, practic intregul sau look se schimba.

In 1986 isi facea cea de-a patra operatie la nas si o gropita in barbie pentru a arata mai masculin. Toate aceste operatii la nas aveau sa-i creeze mai tarziu probleme de respiratie.

Dependenta de medicamente a aparut odata cu accidentul pe care Jackson l-a suferit in 1984, in timp ce filma o reclama la o bautura racoritoare.

In 1993, cantaretul a fost pentru prima data acuzat de abuz sexual asupra unui minor. Acesta a resimtit foarte puternic socul, a anulat turneul Dangerous si a devenit tot mai dependent de antidepresive.

Starul nu a recunoscut niciodata faptul ca ar fi apelat la chirurgia estetica, cu exceptia a doua operatii de rinoplastie. A explicat albirea pielii prin boala numita Vitiligo.

Dupa spectaculoasa transformare, acesta nu a mai iesit in soare fara o umbrela si a purtat adeseori o masca pe nas si gura.

Avand un organism slabit din cauza unui stil de viata pe cat de ciudat, pe atat de nesanatos, Jackson contacta o infectie cu stafilococul auriu rezistent la meticilina in urma unei operatii estetice la nas. El a fost fotografiat avand pielea de pe fata si de pe maini inflamata.

La acel moment, specialistii l-au avertizat ca infectia se poate transforma intr-o tulburare care "ii mananca" pielea, in urma careia va avea nevoie de complicate interventii chirurgicale de reconstructie.

La putin timp dupa anuntul legat de infectie, a aparut un nou zvon conform caruia startul ar fi suferit de cancer de piele. Medicii care s-au ocupat de tratamentul cantaretului au descoperit tumori canceroase pe piele si pe partea superioara a corpului.

"In mod evident, criminalii din acest caz sunt medicii lui, care l-au tratat de-a lungul intregii sale cariere, care i-au distrus chipul, care i-au dat medicamente pentru a anihila durerea. Nu putea sa mai doarma si lua somnifere. Era un ipohondru si nu se stia niciodata daca era cu adevarat bolnav, pentru ca era inconjurat de medici sarlatani, care traiau de pe urma acestor boli ale sale, care ii prescriau medicamente si vitamine de mii si mii de dolari.", a declarat Tarak Ben Ammar, care a fost managerul starului american intr-unul din turneele mondiale ale cantaretului, la sfarsitul anilor '90
(fundita? scriu de o ora si ceva!)