| spidy a întrebat:

poate ma puteti ajuta cu niste informatii...creatina(pastile). am inteles ca creatina iti da forta sa tragi de fiare.altii zic ca iti maresc masa musculara.cica trebuie luate 3 pastile pe zi de creatina pentru marirea masei musculare.in concluzie :creatina la ce ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Da pe aia care au zis ca-ti distruge rinichii nu i-ai ascultat? Cum ar fi un medic de exemplu. Nu te mai lua dupa toti inaptii. Cum sa bagi porcaria aia in tine? Aia se da cand ai probleme de sanatate, nu cand vrei sa ti le creezi.

| walkman23 a răspuns (pentru IMC90):

Esti tu medic? da-mi si mie un exemplu cand se administreaza creatina pentru "probleme de sanatate" ca eu nu am auzit asa ceva.Mai intai citeste si nu baga tu in aceeasi oala creatina cu alte chestii.Eu nu zic ca este fara efecte secundare dar de obicei daca nu ai probleme cu rinichii si nu iei in doze mari nu patesti mare lucru.Creatina este cel mai vandut supliment pentru culturisti de zeci de ani.crezi ca daca era asa rau mai se vindea? sa fim seriosi.sau esti tu Arnold si nu stim noithinking

| IMC90 a răspuns (pentru walkman23):

Da, se administreaza in malnutritie de exemplu. Valorile peste limita duc la insuficienta renala iar tu nu ai nici o treaba cu fenomenul medicina (si mai si comenezti) barem daca nu debitai tampenii nu avea rost sa intervin. dar tu dezinformezi.

| walkman23 a răspuns (pentru IMC90):

Destept mai esti domnul 20 cm in brathappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru IMC90):

Nu a zis nimeni sa ia "peste limita"

| IMC90 a răspuns (pentru Cosmin86):

Creatina retine apa-n muschi. E ca si cum ai umple un balon cu apa, se umfla. Da asta nu inseamna ca ai forta mai mare...

| Cosmin86 a răspuns (pentru IMC90):

Stiu ce face, dar daca ia normal are efecte pozitive, hidrateaza muschii, ajuta la recuperarea dupa antrenamente, furnizeaza mai multa energie, etc.
De asemenea, mareste sinteza proteinelor => mai multe proteine intra in muschi si asa contribuie la marirea fortei.
De asemenea, ajuta la contracararea depozitarii acidului lactic.

Per total sunt multe lucruri, nu doar "umfla ca un balon".

| IMC90 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si efectele secundare? Sau alea nu-s importante...

| Cosmin86 a răspuns (pentru IMC90):

Alea apar in cazul excesului sau unui consum insuficient de apa si sunt efectele tipice deshidratarii. Daca iei creatina si bei doar 2 litri de apa pe zi, normal ca nu te simti foarte bine, cand iei creatina bei 3-4 litri pe zi.

Apropo, stii ca se gaseste si in carne, nu?

| IMC90 a răspuns (pentru Cosmin86):

Apar oricum daca este folosita pe termen indelungat, si, pot aparea si daca este folosita in mod corespunzator.
Eu am un prieten care are deja rinichii pe butuci din cauza creatinei (ce-i drept, a folosit mult, si nu stiu sigur daca a mai folosit si alte minuni)

| Cosmin86 a răspuns (pentru IMC90):

Apar oricum? poti sa argumentezi asta?

| IMC90 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si cam cum ai vrea sa argumentez? Vrei poze? laughing
Intreaba un medic, citeste pe net, vei vedea ca nu exista sa administrezi creatina fara sa-ti asumi un risc. Da, exista intr-adevar persoane care manifesta efecte adverse si la doza uzuala clasica, pentru ca fiecare organism este diferit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IMC90):

Am vorbit cu medici si am citit si pe net. O argumentare ar fi un articol stiintific despre asta.

| IMC90 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu vrei si-un curs de la medicina? Ca sa fie si mai complet...
Mai intai vino tu cu un articol stintific despre lipsa efectelor adverse ale creatinei. Nu cred ca vei gasi asa ceva...
Creatina nu e Orbit laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru IMC90):

Ba am gasit chiar mai multe in 5 minute :

1. un site romanesc
http://www.doctor.info.ro/creatina.html

Citeste de la : "Cat despre efectul creatinei asupra bunei functionari a rinichilor - exista o opinie gresita, impamantenita in mintea oamenilor, privind principalul metabolit al creatinei, si anume creatinina"

Singura problema o vad in : "Efectele administrarii pe o perioada mai indelungata a creatinei nu sunt inca bine cunoscute. "

2. Uite si un studiu de la Harvard :
http://www.liveleantoday.com/......nohydrate/

"Creatine as such is not harmful for the health, but this way of administering synthetic Creatine, which is more than what an individual’s body requires, is harmful for the health"

Mentionez : "Administration of Creatine for a short time as a therapy is ok, but when taken in large quantities as an addiction..."

Deci sunt probleme doar daca iei in cantitati mari.

| IMC90 a răspuns (pentru Cosmin86):

Singura problema o vad in : "Efectele administrarii pe o perioada mai indelungata a creatinei nu sunt inca bine cunoscute. "

pai si eu ce-am zis mai sus cu termenul lung? doar ca tu ai dat citat doar din ce ti-a convenit tie...

| Cosmin86 a răspuns (pentru IMC90):

Nu, tu ai zis "vei vedea ca nu exista sa administrezi creatina fara sa-ti asumi un risc". Daca o administrezi pe o perioada scurta ( sa zicem 1-2 ani ) si in dozele recomandate, nu-ti asumi niciun risc.

| IMC90 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asta s-o crezi tu laughing In fine, discutia este sterila deci nu are rost sa continuam.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IMC90):

Ti-am aratat clar ca cei de la Harvard au zis ca la administrare in dozele normale este OK.
Dar desigur, tu poate ai mai multe cunostinte decat ei. Imi pare rau ca institutiile medicale de prestigiu nu se ridica la nivelul tau, poate tii un seminar pentru ei, sa-i mai inveti cate ceva.

| walkman23 a răspuns:

Creatina iti da energie pentru antrenament si mareste masa musculara dar nu foarte mult.in mare parte retine apa in muschi.De recomandat ar fi sa o iei impreuna cu un concentrat proteic. Nu stiu ce creatina iei u dar eu zic ca 5 g pe zi iti ajungebig grin. eventual in faza de incarcare poti lua mai mult.Bafta!