| Alexidldvdje a întrebat:

Salut TPU!
Pulverizarea oțetului in ochi, poate duce la orbire?
Am pus întrebarea asta și la informații generale, dar cred că va fi mai citita aici
Deci niste prieteni o făcut o glumă proasta n-are rost să povestesc ori cum
Oțetul in ochi poate orbii? bine oțet diluat in apa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nimic putin otet in ochi, te speli cu apa rece si trece.

| relian a răspuns:

Daca nu ai orbit pana acum, poti sa stai linistit.Nu are cum ajunge otetul ala la nervul optic sau la retina, ori sa faca stricaciuni atita de mari la nivelul cristalinului sa zici ca nu se mai poate repara.
Asa ca pe viitor nu mai pulveriza nimic in ochi.Bine ca se intampla accidental, asta este alta poveste.

| Sophieka a răspuns:

Din moment ce esti bine, esti pe net, ai putut scrie aceasta postare si nu ai mentionat nimic legat de felul in care te simti...Presupun ca esti bine, deci nu vei pati nimic. Iar aceia nu iti sunt prieteni.

| Alexidldvdje explică (pentru Sophieka):

Da nu eu sunt victima, este vărul meu, dar nu am luat parte la prank, dar sunt îngrijorat ca i s-au umflat pleoapele, și de spălat cu apa nici poeneala s-o culcat cu oțetul in ochi și pleoapele unflate

| Sophieka a răspuns (pentru Alexidldvdje):

Trebuia sa se spele cu apa asa cum putea si sa-si puna niste comprese cu gheata.
Asta nu e prank, iar aia nu ii sunt prieteni...
Daca nu isi revine, maine la medic.

| Alexidldvdje explică (pentru Sophieka):

Și-a mai revenit la modul că i s-au desunflat pleoapele și a zis că vede mai bine fata de ieri, dar inca are ochii rosii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici intr-un caz.