| fuzzy6 a întrebat:

Eu cu un coleg i-am facut o gluma proasta unei alte colege si i-am lipit un sticker pe masina. Cica am fi fost filmati de o camera (ceea ce nu prea cred, ca nu stiu sa fie camera in zona) si ca vom fi reclamati la politie. Intrebarea mea este: de ce anume poate sa ne acuze? Violarea intimitatii/proprietatii? Si ce pedeapsa am putea primi?

Răspuns Câştigător
| Dan_5885 a răspuns:

Daca ar fi a dracului tipa. poate sa faca o reclamatie distrugere de autovehicule/autoturisme.incat sunt intr-o familie de politisti(mama/bunicul) stiu legile.chiar daca ti se pare absurd faza cu distrugere. face parte din lege. distrugere in sensul gen se strica vopseaua.cacaturi de genu asta.si poti fi amandata cu maxim 175ron dupa noua lege. sper sa nu fie cazulhappy numai bine

3 răspunsuri:
| gosh0108 a răspuns:

Depinde cine v-a zis ca ati fost filmati...daca v-a zis colega voastra, nu o credeti, vrea doar sa va sperie..., daca ati fost sunati nu are cum sa fie real, deoarece politia nu-i suna pe cei ce au facut ceva, ci le trimit o instiintare prin posta. Sper ca te-am ajutat. FUNDA?

| fuzzy6 explică (pentru gosh0108):

Da, ea a zis pe fb, in grupul clasei ca "o sa vedeti voi, ca poate va treziti cu o reclamatie". sincer, nici mie nu-mi vine a crede, dar sunt curioasa in legatura cu "pedeapsa" ce am putea-o primi.

| alynut a răspuns:

Si eu am facut acelasi lucru cu mai multi prieteni! am lipit la cativa oameni pe masini in parcape. prima data am primit doar o avertizare de la politie. iar peste o saptamana ne-au prins iar si am primit amenda 2.50 rom! da daca nu te-a filmat sau nu a avut martori nu are ce sa iti faca politia! imi dai o funda te rog big grin