| yoloqerty a întrebat:

Recent, mai exact acum o saptamana am racit. Nu m.a mai durt in gat de exact o saptamana. Astazi a inceput din nou sa ma doara in gat. Este posibil sa fie o raceala si mai nasoala sau ce ar putea sa fie de vina legat de faptul ca din nou ma doare in gat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

De vina ar fi apa rece, aerul rece (dormitul in frig).
De vina ar fi consumul de dulciuri si lipsa consumului de verdețuri în stare crudă -ambele lucruri de mai sus slăbesc sistemul imunitar. Sistemul imunitar slăbește si atunci când, dormin insuficient si la ore târzii.
Așadar nu doar apa si aerul rece sunt de vină. Cauta sa reduci dulciurile si sa manaci salate, fructe, legume...
Te poate ajuta si un nurofen sau altceva de la farmacie. Dar pastilele sunt pentru moment si nu înlocuiesc un stil de viată sănătos.

Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te-ai protejat. Poate ai baut ceva rece. Se poate sa fi revenit raceala.

Răspuns utilizator avertizat
| DovleacTurbat a răspuns:

O infectie in gat. Fugi la ORL si ia-ti tratament corespunzator.

Răspuns utilizator avertizat