| ANNOMALY a întrebat:

săptămâna aceasta a fost una care m-a pus pe gânduri. Duminică seară am ieșit pe afară și mi-a fost foarte frig, foarte, mi-au înghețat mâinile și tot, cu o săptămână înainte am avut și buzele, dar si mainile crăpate și uscate. Tin sa mentionez ca am si fumat, vreo 3 duminica, eu fumand in medie cam 3-4 tigari pe zi de la sfarsitul lui februarie anul acesta... Noaptea am inceput sa tusesc grav, m-am dus la scoala a doua zi doar 2 ore dupa am plecat acasa, iar mai apoi am facut febra si nu ma puteam misca, eram super fierbinte. Am luat cateva siropuri si ceva de gat, ceaiuri, marti, din nou, febra, iar azi, miercuri, mi-a trecut febra dar in schimb tusea a ramas si gatul ma ustura rau. Si ceea ce m-a speriat rau este ca am observat azi ca am niste pete mici pe marginile laterale ale limbii si in gat vreo 2-3, in stanga si in dreapta omulețului. Oare este ceva de la fumat sau gripă? Mentionez ca am 15 ani, iar duminica cand am tras din tigare ma ustura pe gat. Este doar o raceala de la frigul pe care l-am suportat sau este posibil sa fie mai grav de la tigari?! Oricum, dupa experienta traita am renuntat la fumat de tot! Dar aceste punctulete albe ma sperie, am ras una cu unghia dupa limba si a ramas un semn, un fel de gaurica, iar apoi a iesit iar alta, seamana cu o acumulare de puroi. Vreau sfaturi multe, funda pentru cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Simonasimona1992 a răspuns:

Da. Ai o raceala mai puternica cu inflamatia amigdalelor poate. Du-te la medic ca sa iti dea un tratament adecvat. Nu lua tu de capul tau medicamente. Medicul va stii daca sa iti prescrie sau nu medicamente usoare sau antibiotice. Fumatul clar ca irita si agraveaza simptomele. O sa supravietuiesti, nu te ingrijoralaughing. Si da, renuntatul la fumat e o idee foarte buna! Nu te reapuca.stiu ce vorbesc.bafta!