| IncorrectUsername a întrebat:

Sora mea are o intrebare:
Buna sunt foarte speriata mi-a intarziat menstruatia cu 14 zile ce credeti ca am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi va avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul ei.

Având în vedere că este DOAR la a 3-a menstră, este "normală" această întârziere şi se datorează unor dereglări hormonale care sunt foarte FRECVENTE la primele menstre şi la cei 11 anişori.

NU are de ce să fie îngrijorată, trebuie doar să aibă RĂBDARE!

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pai cati anisori are?
si-a inceput viata sexuala? daca da si nu a fost protejat, e bine sa isi cumpere un test de sarcina, si asa va alunga orice indoiala, daca a fost cuminte, e bine sa ceara sfatul mamei si sa faca o vizita la medicul de familie...e posibil sa aiba ceva tulburari/dereglari hormonale.
O frumoasa zi sa aihappy

| IncorrectUsername explică (pentru caramela):

Are 12 ani si nu nu si-a inceput viata sexuala...

| caramela a răspuns (pentru IncorrectUsername):

Si de cand are menstruatie?

| IncorrectUsername explică (pentru caramela):

De la 11.

| caramela a răspuns (pentru IncorrectUsername):

Ai avut regulat?

| IncorrectUsername explică (pentru caramela):

Scuze,am scris eu gresit, de fapt ea are 11 ani si i-a venit tot la 11, primele 2 luni regulat dar a treia adica aceasta nu i-a venit deloc.

| caramela a răspuns (pentru IncorrectUsername):

E o dereglare, poate fi si o raceala.e bine totusi sa vorbesti cu mami tau si sa faca un control medical.

| onasis1961 a răspuns:

Dacă nu a avut raport sexual ne protejat, nu-i problemă! O răceală, stres puternic, sau alte cauze adiacente!

evenso
| evenso a răspuns:

Spune-i asa, daca nu a avut contact sexual ( neprotejat ) poate avea tulburari menstruale, daca a avut contact sexual neprotejat atunci poate fi o sarcina.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca nu ti-ai inceput viata sexuala, ai o dereglare hormonala. La varsta ta se intampla ca menstruatia sa intarzie, desi ca sa te linistesti, prezinta-te la medicul ginecolog ori la endocrinolog si iti va spune ce ai.
Sanatate!

| IncorrectUsername explică:

Prima luna si a doua...