| Chira_Madalina_1995 a întrebat:

Bună.Am 13 ani,deci sunt virgină, mi-a întârziat menstruația 7 zile,sunt putin speriata, oare din ce cauza imi întârzie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

E o simplă întârziere. Menstruația nu e niciodată regulată.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu-ti face griji.La varsta asta menstruatia e neregulata.Eu,de exemplu, am 12 ani, sunt virgina, si odata mi-a intirziat menstruatia chiar cu o luna.

| MedRex a răspuns:

1. Faptul ca ai 13 ani e cauza.
2. Menstruatia e neregulata cam 3-5 ani de la primul ciclu.
3. Menstruatia nu trebuie sa intarzie mai mult de 3-5 zile, daca se intampla treaba asta e posibil sa existe ceva care sa modifice ciclul menstrual (ori menstruatia in sine, ori fazele hormonale si dezvoltarea foliculara)
4. Nu te speria, nu ai de ce - partea importanta e sa mai citesti despre menstruatie pe viitor ca sa intelegi mai bine ce se intampla

| OmuCareInteraba a răspuns:

Menstruatia nu are loc la date exacte, e posibil sa vina mai devreme sau mai tarziu.
Ca si pastele.