| StEfyOrOs12999 a întrebat:

Stie cineva cum te simti daca ai diabet si daca mananci ceva cu mult zahar? Eu de 3 zile am inceput sa beau mai mult de 2-3 litrii de apa si inainte abia beam un pahar de apa pe zi... si tot de 3 zile am inceput sa mananc foarte mult si inainte nu prea mancam deloc inafara de dulcuri... mereu am nevoie de dulciuri si nu stiu de ce dar de trei zile pe langa ca beau si mananc mult, ma simt si obosit si slabit... credeti ca am diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alin4uuu a răspuns:

Salut mai bine cum ti au zis si ceilanti mergi la un centru sa iti faci analize la sange, nu trebuie sa mananci nimic in dimineata cand mergi sa iti ia sange pentru ca o sa dea un rezultat eronat, deci daca doamne fereste ai peste 130 glicemia cam da ai un inceput de diabet asa ca las-o mai usor cu dulciurile eu sincer daca mananc o prajitura cu multa crema incep sa tremur pentru ca imi creste foarte tare glicemia, asa ca du-te nu mai sta si fa ti un set de analize hemeoleucograma, glicemie cam astea mai importante sunt. bafta si sanatate!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul de familie pentru o evaluare medicală, analize de sânge.
Pa, pa.

| AdelinaC a răspuns:

Cel mai bine se va obserba la analizele de sange si de urina. La analizele de sange sa ceri sa ti se faca in special glicemia, iar la urina sa ti se dozeze cantitatea de glucoza. In mod normal in urina glocoza e 0, daca ai diabet, va creste valoarea.
Pofta de mancare si de apa creste in diabet.

| matrix100 a răspuns:

Mergi undeva sa iti ea glicemia, sa mananci cu cel putin 2 ore inainte, te inteapa in deget si vezi ce rezultat iti da, astfel poti sa afli adevarul