| 8w8wijj a întrebat:

Imi e teama ca am diabet.
Acum 2 zile am mancat niste ciocolata si mi s-a facut rau si mi-a trecut prin cap posibilitatea de a avea diabet.
Am 16 ani, greutatea normala pentru varsta mea si mananc normal(de 3 ori pe zi) si beau destul de multa apa.
Ma simt obosit si dupa ce dorm si nu mai vad asa bine(vedere putin incetosata) abia mi-am schimbat ochelarii(acum vreo 2 luni) si vad bine cu ei dar de 2 zile am inceput sa am putin vederea incetosata.
Este posibil ca diabetul sa porneasca asa dintr-o data?
Mananc destul de multe dulciuri si pana acum 2 zile nu am avut nicio problema, nu imi era rau nu nimic ma simteam normal.
Nu vreau sa le spun alor mei pentru ca imi e frica de reactia lor.
Stie cineva daca poate fi diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bea 1.5L sau 2 apa pe zi din bidon nu robinet si inlocuieste dulcele cu fructe & legume. Sa detoxifiezi organismul

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la medic sa faci o glicemie si analize, numai acolo vei stii, poate ai mincat ciocolată veche expirată, nu faci diabet de la o simplă ciocolata imposibil, iar daca ti a fost rau de la ciocolata normal ca te au durut ochii si capul deoarece creierul nu se oxigena cum trebuie.

| 8w8wijj explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc chestia e ca si acum ma simt foarte obosit in general poate e de la acumularea de oboseala

| johnnny123 a răspuns:

Cati ani ziceai ca ai studiat medicina de te consideri capabil sa diagnostichezi un diabet?

In ultima vreme vad tot mai multi pustani de 16 ani care cred ca daca-i doare in gat au cancer, daca-i doare capul au un anevrism si daca le-a amortit o mana au facut infarct.

De unde le scoateti, numai voi stiti.