| Marin_Preda_1949 a întrebat:

stie cineva sa-mi spuna ce inseamna:..., ajuns la varsta "absobilitatii", poate fi operat...
Fraza este extrasa dintr-o scrisoare medicala, o esire din spital, din anul 1954. al unui copil cu coxalgie stg Termenul "absobilitatii", nu-l pot interpreta. Ori nu am descifrat eu bine scrisul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| SimonaSimona01 a răspuns:

Nu ai descifrat bine scrisul. Nu-l gasesc nici in dictionar.

| Marin_Preda_1949 explică (pentru SimonaSimona01):

Asa am cautat si eu. Am gasit ceva asemanator "absobil", in engleza si latina, dar nu este tradus. Ma gandesc ca acum 62 de ani, acel doctor - prin acest termen - a vrut sa indice varsta cand copilul nu mai creste, pentru a putea fi operat! Multumesc oricum. O sa intreb un ortoped. O zi buna.