| EUeStEEu a întrebat:

știți că atunci când te înțepi la un deget te doare și se umflă iar apoi se face ceva verde (coace)? Intrebarea este cum pot grăbi acest procedeu sau cum pot face să dea înapoi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca se face ceva verde, inseamn ca este infectat si nu va trece pana nu scapi de infectie.
Iar de infectie scapi daca se face o mica incizie si se elimina infectia cu acel puroi galben-verde sau alb, apoi se curata rana, se spala cu apa oxigenata sau betadina si se banajeaza degetul.
Se ia antibioic in cazuri grave, cand infectia a afectat degetul masiv, sau este de cateva zile.

| anonimg a răspuns:

Chiar mai inainte de a se umfla si a se "coace" trebuie mers la medic, direct la urgente. Cu cat mai mult cand deja s-a umflat.
Cand eram copil la la tara foloseam un bandaj din frunze de patlagina; iar cand nu gaseam asa ceva, foloseam frunza de varza cruda. Dar la oras nu poti sa porti asa ceva.
In mod normal se merge la medic; este gratuit.

| EUeStEEu explică (pentru anonimg):

Merge cu frunze de pătlagină?

| anonimg a răspuns (pentru EUeStEEu):

Merge cu frunze de pătlagină, dar trebuie mai întâi să scoți puroiul de acolo.
Dacă ai fi pus frunzele de pătlagină mai înainte, degetul nu ar fi căpătat o alta culoare. De aceea trebuie să mergi la medic ca să-ți scoată puroiul care este probabil existent. Acest lucru se va vedea la radiografie care se va face pe loc.
Frunzele de pătlagină trebuiau puse imediat ce te-ai înțepat. În 1-2 săptămâni ți-ar fi trecut. Dar acum problema trebuie tratată la medic.

| Catrice a răspuns:

Aaa... când te înțepi nu se face nimic verde decât dacă se infectează.

| EUeStEEu explică (pentru Catrice):

Ceva de genu', cum spun alții că acolo coace, dar dacă te înțepi se sparge și revine la normal

| Catrice a răspuns (pentru EUeStEEu):

M-am înțepat e multe ori și n-am pățit... ala e puroi sa știi.

| EUeStEEu explică (pentru EUeStEEu):

Cam in cat timp?