| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat am 15 ani 1.85 si 75kg si voiam sa va intreb daca mananc doar odata pe zi (amiaza) si fac asta https://www.youtube.com/watch?v=fcN37TxBE_s, asta https://www.youtube.com/watch?v=sWjTnBmCHTY in fiecare zi si programu asta de flotari luni miercuri si vineri http://antrenamentflotari.blogspot.com/ credeti ca pot slabi(sa ma tonifiez) Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai nu gasesti, ca nu ai ce face mare lucru cu alea.

extensor = jucarie de copii mici

Cu flotari iti pot da eu o rutina ( lucrezi piept, triceps, umeri ) :

- flotari intr-o mana ( pana jos )
- flotari cu capul in jos ( pentru umeri ), stai cu picioarele sprijinite la zid)
- flotari la paralele ( unde ai tot corpul in aer ), te lasi cat mai jos posibil si nu te apleci in fata, sa intre mai mult triceps
- flotari cu saritura fata-spate ( sari cu tot corpul )
- flotari superman

3 serii fiecare. Asta e antrenamentul de piept-umeri-triceps.

DAR corpul mai are si ALTE GRUPE ( spate, biceps, lombari, picioare, trapez, abdomen ) pe care nu poti sa le lucrezi cu flotari si extensor.

Gaseste-ti macar o bara de tractiuni, de preferat cat mai groasa.

33 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Esti in crestere si daca mananci doar 1 singura data pe zi si faci atata miscare, organismul tau va avea de suferit.
Trebuie sa mananci 3 mese principale pe zi si doua gustari si sa faci si sport, care este binevenit.
A te tonifia este un aspect, dar a te lipsi de hrana, care produce energia necesara functionarii normale a organismului, este un lucru gresit.
Nu stiu cine ti-a sugerat ca la varsta de 15 ani, sa te infometezi, dar acest sfat este gresit si te va "ajuta" doar sa te imbolnavesti, sa devii anemic ori subnutrit.
Tine seama ca, in aceasta perioada iti formezi organismul si lipsindu-l de hrana necesara nu-i faci decat rau, il epuizezi si vei slabi si imunitatea si atunci te vei imbolnavi si nu cred ca-ti doresti acest lucru.
Un gand bun si multa sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru mariana):

Da si daca mananc 3 mese pe zi, sigur ma voi tonifia in 10-15 ani desii am gasit o dieta buna dar mama nu vrea sa mi-o faca in niciun caz...asa ca am zis sa mananc doar odata pe zi...

| mariana a răspuns (pentru anonim_4396):

Greutatea ta este ideala, probabil ca ai tendinta sa faci burtica, de aceea ar trebui sa faci abdomene si flotari. Tonifierea organismului nu se face prin infometare si mama ta are dreptate cand nu este de acord cu decizia ta de a manca doar o data pe zi, ori de ati face mancare pentru o cura de slabire, la varsta ta nu se tin cure de slabire, pentru ca acestea sunt nocive pentru un organism in formare.
Ai grija de tine si iti doresc sa fii sanatos, deoarece sanatatea este mai buna decat toate si reusesti sa-ti dai seama de acest lucru, doar cand o pierzi, nu fa aceasta greseala.
Posibil ca vrei sa devii un Adonis dar sa stii ca, nu este chiar atat de important cum arati ci, cu mult mai important este cum te porti, cum gandesti, cum actionezi, lucruri care te pot defini ca OM si ar trebui sa faci ceva si in celelalte domenii. Varsta ta este cea care te face nemultumit de cum arati pentru ca inca nu esti format, vei mai creste, te vei intari, iti vei face musculatura si vei deveni un tanar frumos, dupa cum imi dau seama, dar nu te preocupa prea mult doar de infatisare, asa cum ti-am mai scris deja.

| anonim_4396 explică (pentru mariana):

Sa stii ca in ziua de azi nu prea mai conteaza cele spuse de tine, adica conteaza dar foarte putin, toti si toate se uita la corp si bani de asta imi doresc sa fiu macar plat...ca am 3 colaceii..si pectoralii mai grasuti(dar nu foarte) si nu am deloc muschi la maini...asta mi-ar da o nota mai pozitiva spre viata.

| mariana a răspuns (pentru anonim_4396):

Insisti mereu cu cei 3 "colacei" de pe burta, ti-am scris ca este necesar sa faci abdomene adica:iti fixezi picioarele sub un dulap, te culci pe spate si te ridici de 10 ori la inceput pana te obisnuiesti, pentru a nu face febra musculara si apoi, cresti numarul acestui exercitiu si-l faci in fiecare zi.
Musculatura se formeaza prin exercitiu, nu prin infometare.
Faptul ca ma contrazici, cu privire la ce este important pentru o persoana, tu sustii aspectul fizic, eu spun ca, cel mai mult conteaza "omul" din ambalaj, inseamna ca, tu vrei sa atragi atentia fetelor care se uita numai dupa fizic si bani si nu gasesti o fata care sa te aprecieze pentru ceiace esti si nu pentru cum arati.
Eu nu spun ca aspectul fizic nu conteaza, desigur aceasta face prima impresie, dar vad ca tu, prea mult insisti pe partea formala, lucru care nu se situiaza in favoarea ta.
Un gand bun si multa sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru mariana):

Pai fac si abdomene,ca sus am pus si abdomenele, si nu e adevarat, nu vreau sa atrag fetele moarte dupa genul asta de baieti cu corp perfect sau bla bla, e pentru mine, pentru ca pur si simplu nu-mi place cum arat...si te asta te tot toc la cap cu colaceii, ca vreau sa nu mai exsite.o seara buna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mariana):

Ultimul comentariu pe tema asta :
- "pentru a nu face febra musculara"... nu faci febra musculara => te-ai antrenat SLAB.

febra musculara = antrenament bine facut

- in fiecare zi? pai muschii se dezvolta in zilele de pauza ( asta daca vb despre muschi, ca daca vorbim despre slabit, ai ABERAT COMPLET ce-ai zis de abdomene ).

Si atat am de zis, va las sa dati sfaturi tampite, dupa ce v-ati documentat ZERO zile in acest domeniu.

mariana
| mariana a răspuns:

Raspuns pentru Cosmin86: Eu nu am dat sfaturi pentru slabit ci, pentru a-l determina pe PozitiveArmy, sa renunte la modul defectuos de a se alimenta.
Modul ireverentios in care mi te-ai adresat, in raspunsul dat pentru mine, nu te face sa pari un om educat, chiar daca ai apreciat ca, raspunsul meu este "tampit", nu tu esti in masura sa apreciezi acest lucru ci, cel care a intrebat.
Chiar daca cineva da un raspuns pe alaturi de problema, nu ai nici un drept sa jignesti acea persoana.
Nu stiu cati ani ai, de ce te crezi detinatorul adevarului absolut insa, te sfatui ca pe acest site, sa inveti sa te comporti civilizat si sa folosesti cuvinte care nu aduc jignire nimanui.
Daca ai aporeciat ca, raspunsul meu prejudicia persoana ce a intrebat, nu aveai decat sa raportezi la administratie, asa se procedeaza, nu jignind.
Un gand bun si multa sanatate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mariana):

1. invata sa dai reply pe comentariu, sa primesc si eu notificare
2. "raspunsul meu este "tampit", nu tu esti in masura sa apreciezi acest lucru ci, cel care a intrebat", cel care a intrebat are ZERO STUDII in acest domeniu.
3. "Nu stiu cati ani ai", da, e greu sa vezi ca am pus "86" la nume. 2014 - 1986 = cati ani am, ce naiba e asa greu.

Pe scurt : eu sunt pasionat de acest domeniu si citesc/experimentez de ani de zile, asa ca stiu ce vorbesc. Pe site-ul asta am vazut o gramada de sfaturi pe care urmandu-le oamenii au avut ZERO REZULTATE.

Incerc doar sa elimin dezinformarea, atat.

O zi buna

| mariana a răspuns (pentru Cosmin86):

Foarte bine ca esti interesat de acest domeniu si ca, doresti sa informezi concret pe cei ce cer sfaturi, in domeniul unde tu esti AS, insa acest lucru ne te indreptateste sa fii nepoliticos.
Multi isi pun la Avatar tot felul de numere si denumiri, asta nu inseamna ca sunt si reale.
Intr-adevar ai destui ani, pentru a sti cum sa te porti, nu stiu ce pregatire scolara ai tu, dar pot sa-ti spun ca, indiferent ce pregatire ai, este necesar sa ai si cei 7 ani de acasa, posibil ca tu i-ai ratacit pe undeva.
Urmareste-mi raspunsurile pe care le dau, in general si te vei convinge ca, doresc doar sa fiu de ajutor celor ce intreaba si dupa cum am observat, userii interesati sunt multumiti cu modul in care le raspund la intrebarile lor, fara sa am pretentia ca, detin ADEVARUL ABSOLUT, asa cum faci tu.
Ca diferenta de vrsta, poti sa-mi fii copil, asa ca incearca sa fii mai atent pe viitor, atunci cand incerci sa "pui la punct" un user TPU, poate ca nu insulta este calea.
Un gand bun si multa sanatate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, NU se mănâncă doar o dată pe zi!

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Apoi, ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 75 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai FIX greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Am dita mai colaceii(3) nu mi se pare greutate ideala, daca mai si manac 3 mese pe zi sigur ma fac de 80 kg, chiar mai rau.

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din păcate, GREŞEŞTI!

Dacă mănânci regulat, de 3 ori pe zi NU te îngraşi!
Evident, NU se mănâncă foarte mult şi trebuie să fi atent ce mănânci.
Dacă mai faci şi sport, atunci chiar slăbeşti happy

În schimb, dacă mănânci neregulat, nu vei slăbi ( chiar dacă mănânci o dată pe zi )...

Mai mult, chiar, în acest mod te vei ÎMBOLNĂVII sad

O seară frumoasă.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Inseamna ca daca mananc de 3 ori pe zi ce trebuie + exerciitile scrise in intrebare, o sa slabesc?

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dawinking

| mariana a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa-ti dispara colaceii, fa abdomene, modul ideal de ai "desface pe colacei", nu face ceva ce o sa regreti mai tarziu, daca te vei anemia ori te vei imbolnavi, atunci sa vezi cat de greu iti va fi, asculta de cei ce-ti vor binele si nu mai insista cu reducerea meselor, la una pe zi.
Stii bancul: daca doi iti spun ca esti beat, trebuie sa te duci sa te culci.
Noi care ti-am raspuns, ti-am spus opinia noastra, spre binele tau, daca ne asculti, iti va fi bine, daca nu, vei vedea mai traziu consecintele, care nu vor fi bune.
O seara placuta si multa sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru mariana):

Am renuntat la masa pe zi, acum mananc de 3 ori pe zi...si daca fac exercitiile de mai sus o sa dau colaceii jos?

| mariana a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu certitudine dar trebuie sa fii perseverent sa nu astepti ca acei colacei sa dispara in cateva zile, trebuie antrenamant setios pentru ca sa-ti fai muschi pe abdomen si nu tesut adipos, cum ai in prezent.
O seara buna si un sfarsit de saptamana relaxant.

| Darius_Ionescu_1993 a răspuns:

In caz ca vrei sa agati fete cu vreun bodybuilding sa stii ca nu mai merge asa in anul 2014!
Acum ele vor doar bani si inteligenta, sau macar una din astea.

| anonim_4396 explică (pentru Darius_Ionescu_1993):

Nu e pentru asta, e pentru mine, ma dezgusta corpul meu si vreau sa fiu macar plat...de asta mananc chiar si odata pe zi...

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca mananci doar odata pe zi metabolismul tau se obisnuieste si o sa ajungi sa cresti in greutate in timp.

mananci o data pe zi cand te lovesti la cap si devii REDUS MINTAL.

Cat timp ai un MINIM DE INTELIGENTA, mananci si de 4-5 ori pe zi, putin si des, cum proceedeaza oamenii care chiar sunt tonifiati.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Daca ai fi vazut raspunsurile ai fi observat ca am renuntat la o singura masa pe zi...dar in fine, nu faci decat sa arati cat de superior te crezi sau esti, mai bine nu mai raspunde! Ca nici macar nu raspunzi la faza cu exerciitile, daca le fac se schimba ceva, las-o balta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

"daca le fac se schimba ceva", asta nu e ceva EVIDENT chiar si pentru un REDUS MINTAL? ce vrei sa-ti raspund?

nu mai pierde timpul cu atatea intrebari si antreneaza-te la rupere. Eu am 2-3 zile febra dupa un antrenament, si fac de ani de zile, pentru ca mereu imi depasesc limitele.

Asa am slabit 18 kg si mi-am imbunatatie conditia fizica de pot face o gramada de exercitii pe care inainte nu le puteam fac.

Fa-ti un jurnal, obiective si da-i bice, nu mai sta sa faci abdomene si alte exercitii SIMPLE SI INEFICIENTE.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Pai tu de ce crezi ca pun atatea intrebari... vreau sa-mi fac un antrenamet care sa-l am pus la punct...mi-am luat extensor de curand si stiu ce exerciiti pot face dar nu stiu cate si daca si pe serii..si de asta, caut un program bun de flotari extensor si cand se face cald merg la alergat dar exerciti pentru muschi nu am stabilite..adica flotarile si extensorul tot caut un program pe net si nu gasesc cand gasesc o sa-l notez si o sa-l respect.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Bun am inteles, dar cand sa fac flotarile, cate si ce pauza?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei forta, maxim 5 pe serie ( poti peste, maresti greutatea sau faci exercitiul mai greu )

daca vrei masa musculara, maxim 8-9 pe serie.

Pauzele intre serii de 2 minute aprox.

Nu ai mai fost niciodata la sala, nu? Ca acolo ai fi invatat cum sa faci exercitii, serii, pauze, etc.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Da...nu am mai fost, s-ar putea sa incep de luni... funda!

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbeste cu instructorul, sa te invete sa te antrenezi ( cum sa faci exercitiile, cum sa faci serii, pauze, etc. ). Ai sa vezi ca lucrurile astea nu sunt asa usoare cum pare.

De-aia 1 an esti considerat "incepator", ca pana inveti sa faci exercitii corect, sa mananci, etc. dureaza cam 1 an.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Am inceputam ajuns acasa acum 5 minute, problema e ca pot face doar 2 ore pe saptamana ca merg cu un amic si vinerea nu poatea venii si poveste lunga...si profu ne spune tot ce e de spus, vreau sa stiu daca e indeajuns doar 2 ore...si cam ce ar trebui sa mananc?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e oarecum de ajung. Fa doar exercitii de baza, astea :
http://antrenorulmeupersonal.ro/articole/exercitii-valoroase/

p.s. : poti sa te duci vineri si fara colegul tau, daca nu, incearca sa faci piept+triceps acasa ( flotari intr-o mana, flotari superman, flotari diamant, flotari cu saritura, etc. )

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

O sa vad eu ce este de facut,multumesc mult de ajutor,poti sa-mi scoti ignore de pe mess sa vorbim, caci nu o sa mai stau mult timp in fata pc-ului ca ma ustura ochii, si incerc sa reduc timpul petrecut pe pc, si cel mai mult o sa fiu on pe messenger, peace and love.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce id aveai?

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Narcisblue

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu gasesti, ca nu ai ce face mare lucru cu alea.

extensor = jucarie de copii mici

Cu flotari iti pot da eu o rutina ( lucrezi piept, triceps, umeri ) :

- flotari intr-o mana ( pana jos )
- flotari cu capul in jos ( pentru umeri ), stai cu picioarele sprijinite la zid)
- flotari la paralele ( unde ai tot corpul in aer ), te lasi cat mai jos posibil si nu te apleci in fata, sa intre mai mult triceps
- flotari cu saritura fata-spate ( sari cu tot corpul )
- flotari superman

3 serii fiecare. Asta e antrenamentul de piept-umeri-triceps.

DAR corpul mai are si ALTE GRUPE ( spate, biceps, lombari, picioare, trapez, abdomen ) pe care nu poti sa le lucrezi cu flotari si extensor.

Gaseste-ti macar o bara de tractiuni, de preferat cat mai groasa.