| zBobby a întrebat:

Sunt baiat, am 16 ani si problema este ca sunt cam mic. Am 16 ani, inaltime 1. 66 si aprox. 56-57 kg. iar de astazi mi-am facut abonament la sala de forta pentru imi creste masa musculara. Astazi ar trebui sa fie prima mea zi. Intrebarea mea este daca sala ar putea sa imi afecteze inaltimea, pentru ca eu doresc sa mai cresc in inaltime. Am inteles ca daca ridic greutati deasupra capului imi poate opri inaltimea. Sa inteleg ca restul nu mi-o afecteaza? Ce exercitii ar trebui sa fac la sala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Cel mai bine faci inot, ala sigur favorizeaza si cresterea in inaltime si in musculatura. la sala daca lucrezi singur, fara un program intocmit si urmarit de un specialist poti sa te ranesti (rupturi de ligamente, rupturi musculare, chiar si fracturi) si e mai rau ca inainte. iar daca ai un antrenor specializat care se ocupa de tine la sala nu ai nevoie sa-ti spunem noi ce sa faci. deci fa inotwinking

| CreierSupersonic a răspuns:

Halterele afecteaza cresterea, in rest totul e ok

| gabitu12 a răspuns:

-nu o sa ai probleme cu cresterea, dar totusi incearca sa eviti presa, unii spun de ea ca opreste cresterea
-tractiunile la spate ajuta putin pentru crestere
-uita-te la arnold cum arata. a inceput culturismul la 14 ani si nu i-a afectat crestereahappy

| SpektraXzb a răspuns (pentru gabitu12):

Culturismul nu inseamna neaparat tras de fiare daca te intreaba cineva, inseamna exercitii zilnice si meniu special, asa ca documenteaza-te inainte sa vorbesti
Te rog, intreaba un doctor daca nu ma crezi.

| gabitu12 a răspuns (pentru SpektraXzb):

-stai putin, cand am zis eu culturismul inseamna tras de fiare?
-in majoritatea sfaturilor am mentionat ca dieta este mai importanta decat trasul, dar aici nu asta a fost nevoie sa zic, nu a intrebat
-zi-mi ce am zis eu gresit in comentariu, ca nu am inteles ce ai patit

| gabitu12 a răspuns (pentru SpektraXzb):

-de cat timp fac sala, am cunoscut o multime de baieti, majoritatea facand din copilarie culturism si nu le-a fost afectata deloc cresterea

| Lionheart77 a răspuns:

Incearca sa eviti ridicarile deasupra capului cu greutati mari, poti sa faci exercitiul la finalul grupei musculare cand esti obosit si o sa faci cu greutati putine.Bafta in continuare, numai bine.

| SpektraXzb a răspuns:

Nu trage de fiare, pentru ca iti deformezi oasele si o sa ai probleme serioase[testat de mine], este metabolismul tau, unii oameni sunt mai mici, altii, mai mari, asa ca tragand de fiare la statura pe care o descrii poate sa fie periculoasa si nu te ajuta.