| Robert17x a întrebat:

Salut TPU, sunt bune de ceva pastilele care te ajuta la memorie, de exemplu Memoplus? Daca intr-adevar sunt bune, cum functioneaza mai exact, ce contin ele de te ajuta si cat dureaza efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 4evergentleman a răspuns:

Nu cred că există,toate sunt doar marketing promovate de farmacii și reclame vândute naivilor.
Contează mult sănătatea mentală,stresul cotidian, alimentația, somnul, dar stresul și bolile psihice de regulă cauzează probleme serioase cu memoria și tratamentele prescrise de psihiatru!
Pestele ajuta și nucile braziliene, cacao dar nu suplimentele

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există pastile care s îți bage în cap materia de examen sau de lecție și să ți-o lipească acolo.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu am folosit vreo data, dar de la cei din jur am inteles ca astfel de pastile nu fac mare lucru.Memoria ti-o antrenezi tu, iar pentru concentrare iarasi sunt diverse tehnici pe care le poti incerca. Poti si sa mananci nuci, ciocolata cu cacao min.70%, etc.

| bookofknowledge a răspuns:

In mare parte contin unul sau mai multe:magneziu, care e important in transmiterea nervoasa, poate aminoacizi(cu neurotransmitatorii, producerea lor), poate cafeina(cred ca stii care e rolul ei), fofatidilcolina care are rol in sinteza de acetilcolina:un neurotransmitator, poate contine unii aminoacizi, vitamina B6, tot cu neurotransmitatorii etc.
Pe scurt ei ajuta daca ai un deficit, ai lor, chiar si cel mai putin deficit, deoarece, impulsul circula mai lent, mai ales cand is mai putini neurotransmitatori, si unii ioni, cum e calciu, magneziu, etc.
Daca ei sunt in limite normale, nu o sa faca nimic, dar te ajuta in caz de oboseala deoarece, trebuie sa i cam faci in o artivitate mentala continua sau/si intensa, deoarece ii cam folosesti in continuu si trebuie refacuti.
Nu stiu cat dureaza efectul, depinde, si de pastile, si de tine.
Pastilele te ajuta, dar nu ti dau un boost de genul, o sa memorezi tot,( e o diferenta foarte mica). Poti trai la fel de bine si fara ele, deoarece efectul e mic/aproape ca nu l vezi, depinde, daca crezi ca merita.