| anonim_4396 a întrebat:

sunt fumator, de fapt, sunt fumator de 3 ani, de ceva timp, simt o senzatie dubioasa, pe care n-am mai avut-o, parca as avea par in gat sau panza pe limba, senzatie apare dupa cateva minute dupa ce am fumat tigara, care nu mai trece de cam 2 luni, in Februarie, Aprilie si Mai, senzatie a disparut cu antibiotice, dar de data asta persista, am luat multe medicamente, foarte multe, si pe langa asta mi s-au umflat 3 ganglioni, unul cervical si 2 micuti la gat in partea stanga si dreapta, am 17 ani, si doar 2 cazuri de cancer in familie, dar nici unul asociat fumatului, ocazional mai fumez si muguri de canabis, dar legal, fiindca nu stau in Romania, medicii spun ca am faringita, senzatia trece si dispare, cand ma gandesc la ea se amplifica, cand uit de ea, dispare, poate sa fie ceva grav? Ragusit si obosit nu sunt, tuse n-am, doar acei ganglioni si 'rosu in gat', am luat si azitrox care si-a facut bine treaba, am scapat de ea, dar tot apare, e de la fumat sau de la expunerea la prea multe medicamente umflarea ganglionilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Pai teoretic unii oameni sunt predispusi la anumite boli (cum ar fi cancer). Daca duc un stil de viata sanatos au sansa sa nu faca boala, dar daca de ex abuzeaza de un anumit lucru (tigarile de ex) se poate declansa boala.
Fumatul e asociat in general cu cancerul de plamani, esofag, piele. Dar de obicei asta se intampla dupa multi ani de fumat. Dar asta nu inseamna ca fumatul nu te poate afecta altfel. De multe ori cand bagi in mod repetat o substanta in organism, acesta reactioneaza, reactioneaza diferit in functie de persoana. La unii nu se intampla nimic, la unii poate fi doar o tuse, la unii poate fi ca la tine. Eu zic ca e de la fumat combinat cu medicamente. Nu stiu ce medicamente ai luat tu dar cum sa faci abuz de medicamente si mai ales de antibiotice doar pentru ca ai o senzatie dupa ce fumezi o tigara? Adica stiai de ce ai senzatia aia, nu?

| Sebastian1337 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pai nu stiam de ce o am, doar aparea dupa un timp si disparea, nu fumez mult, cam 15 tigari pe zi in general, medicii mi-au zis ca am faringita acuta, in afara de un alergolog care mi-a spus ca sunt alergic la un metal din fumul de tigara, nu iau dupa ureche medicamentele, doar ca daca mi-au spus sa le iau, le-am luat, oricum, am luat nurofen, parasinus, unasyin si azitrox care sunt antibiotice in luna iulie-august, in rest naturiste, si spary-uri de gat, hexoral si tantum verde.Ma gandesc ca poate fi si de natura psihologica, cand uit de ea parca dispare, cand imi amintesc de ea, apare, oricum am gatul rosu de cam o luna, si nu prea trece, adica am mucoasa inflamata care-mi irita esofagul(am rinita alergica).

Răspuns utilizator avertizat
| RaduRobertRO a răspuns:

Fumatul agraveaza orice, in timp esti mai sensibil la boli, plamanii devin tot mai negri - la propriu, pulsul creste, miros neplacut al respiratiei si tot asa. Cancer nu fac 100% dintre fumatori, dar calitatea vietii este clar sub cea a unui nefumator. Dureaza foarte mult pana dispar simptomele fumatului, dar clar ca cea mai buna optiune e sa renunti, nu sa verifici pe tine cat de rezistent esti. Daca ai sa cauti informatii ai sa vezi ca fumatul afecteaza negativ cam orice tine de sanatate, de la dantura la disponibilitatea de a lua mai usor orice boala.

| Sebastian1337 a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Apreciez, stiam asta, dar vreau sa-mi raspunzi la intrebarea pusa, am 17 ani, ma pot lasa, faza e ca m-au luat niste prieteni la misto zicandu-mi ca am cancer, si de acolo au pornit niste stari anxioase, ma rog, din ce am auzit copiii nu pot face cancer de la tigari in adolescenta, doar dupa o perioada de peste 15+ ani de fumat.Astept si raspunsul la intrebare.

| StefanDrg a răspuns (pentru Sebastian1337):

Cancer apărut din cauza țigărilor sunt cazuri rare. Nu e ca si cum fumezi si gata ai cancer. Cunosc oameni care au fumat de la 16 ani si pana la 70+ ani si au murit complet sănătoși

| RaduRobertRO a răspuns (pentru StefanDrg):

Complet sănătoși? Ferice de ei, mai rar vezi oameni care sa nu fie bolnavi de nimic niciodata, sa moara cu 36 de dinti in gura, sa nu faca artroza, etc. l-o fi ajutat fimatul! happy

| StefanDrg a răspuns:

Cum adica '' doar 2 cazuri de cancer in familie ''? Ti se pare putin? La mine in familie nu au existat cazuri de cancer

| Sebastian1337 a răspuns (pentru StefanDrg):

Pai, strabunicul a murit la 78 de ani de cancer gastric si o matusa de cancer osos, doar strabunicul era fumator, matusa nu era.La mine in familia bunicul, taica-meu si maica-mea, toti fumeaza.