| anonim_4396 a întrebat:

de o luna ma chinuie o 'racela', mai mult o senzatie ciudata, ca si cum as avea un fir de par blocat in gat sau panza in gura.Am luat foarte multe medicamente, parasinus, nurofen, unasyn, hexoral, tamtum verde, o gramada de medicamente, dar fara efect.Am crezut ca trece de la sine raceala, dar am observat ca am un ganglion la ceafa umflat, s-a micsorat in ultimele 3 saptamani si nici nu mai e atat de dureros, dar in schimb, am observat ca la gat, am pe ambele parti 2 ganglioni inflamati.Am urmat un tratament cu azitromicina, care pot spune, ca si-a facut treaba, nu mai am jena atat de tare in gat.Am fost azi la medic ORL, care mi-a spus ca am tesutul limfatic in gat inflamat si a spus ca la varsta asta, nu e mare problema, dar nici sa nu o ignor.Mi-a spus sa fac niste teste, hemoleucograma, exsudat faringian+mononucleoza.Problema e ca, am luat foarte multe medicamente si deja apar efectele adverse, dar nu asta e problema, problema e ca m-am speriat, ganglionii inflamati si durerea, bine eu nu am o durere, am o jena in gat care nu dispare asa repede, sunt semne de cancer, am 16 ani, nu sunt fumator sau ceva, dar vrand/nevrand pe strada tot dau de cineva cu tigara, iar cand simt fumul de tigara, ma apuca iar acea jena in gat, tot mai accentuat.Mi-e putin frica sincer sa fiu, am 3 ganglioni inflamati care au aparut de cam o luna, dupa ce am mai luat cateva medicamente.Nu stiu ce sa zic, ORL-istul a zis ca sa fac testele, dar probabil au sa iasa negativ, am o oarecare stare anxioasa, de mic am probleme cu gatul, singura frica a mea e sa nu am cancer, nu beau, nu fumez(fumez cealalta treaba mai verde), folosesc uleiuri pe baza de canabis de 3 ani de zile, pot spune ca am un sistem imunitar bun, dar parca cand inspir fum de tigara, parca cedeaza.Nu stiu, ce pareri aveti? Ofer FUNDA! Am cautat pe net, dar mare greseala am facut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Renunță la absolut tot ce este legat de canabis și alte "plante verzi" cum le numești tu. Atunci te vei face bine.
Dacă organismul îți arată dovezi -prin problemele de sănătate- că îți respinge lucrurile nesănătoase, atunci trebuie să alegi între a renunța la lucrurile nesănătoase sau a renunța la organism.
Alege deci să fi sănătos!

| Sebastian1337 a răspuns (pentru anonimg):

Nu pot renunta la canabis, e pur si simplu o planta care face numai bine, intr-adevar, nu e indicat sa iei antibiotice si ulei uri cbd, pentru ca le potenteaza.Am luat o intreaga farmacie, si +asta am mai facut si un CT la recomandarile unui medic.

| Valentina8 a răspuns:

Uite. eu nu sunt o experta. Dar cu siguranta sa cauti pe net nu iti va face bine caci orice simptom vei cauta si ca te doare in cot iti va spune ca poti suferi de cancer si alte boli de genul acesta.
Asculta de ceea ce ti a zis doctorul. Pe internet daca ai rabdare, vei gasi doctori online, si pe Facebook sau Instagram si poti lasa aceasta problema la ei, ca mesaj, astfel vei auzi parerea a mai multor persoane care au experienta si ani de studiu in acest domeniu.
Iti urez sanatate!

| ValentinGabi a răspuns:

Ai covrig 19 omule!
Consultă un doctor și explică i exact cum ai scris aici si o să-ți găsească el antidot