| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la mare, am fost la un restaurant pescăresc si mi-a rămas unul sau mai multe oase de peste in gât. Am băut apa si am reușit sa tușesc un oscior, dar mi-a mai rămas ceva ce nu pot scoate. Am facut gargara, am mâncat alimente recomandate, am tușit etc. Osul e încă acolo si ma irita in gât, plus ca doare uneori când inghit si-mi da senzația de înnecaciune. Si doar gândul ca e acolo si n-ar trebui sa fie ma face sa vreau si mai tare sa-l scot. Am încercat sa-mi provoc voma, dar n-am reușit. Sa mai încerc? Ce as putea face? Dați-mi niște sfaturi, va rog, il am de câteva ore si nu-l mai suport.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Apa calda cu sare. Cu multa sare. Bea cateva înghițituri, și vei voma. Cînd am pățit că tine, abia puteam vorbi, și îmi era frică că îmi va fi astupată traheea, așa că soția mea a chemat salvarea, și, deși eu nu pot nicidecum vomita, apa cu sare ce mi-a dat-o cel de pe salvare a făcut să vomit. Dar asta nu a rezolvat problema. Am ajuns la spital și a urmat o noapte de groaza, cu trei proceduri invazive, prima nu mai stiu cum ii spune, făcuta de orelist, și sonda naso-gastrica, și endoscopie gastrica. La endoscop n-am ieșit nimic, doar o iritație serioasa, dar după am simtit cum mă înțepa in stomac, bine că am stomac care poate digera fiare?, probabil cînd au băgat tubul mai gros al endoscopului pe gît au făcut loc că osul sa cadă în stomac.

| Sofer a răspuns:

Mergi la urgente.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Singura sansa este sa mergi sa ti-l scoata un doctor.

| Andresso a răspuns:

Daca nu e os cat tot esofagul, mare, si daca nu te doare asa tare, cel mai bine e sa iei paine mare si sa incerci sa inghiti

| VladAntonio a răspuns:

Urgentă! In 2 minute te-au rezolvat!