| Vfor a întrebat:

Salut TPU.
Sunt sportiv si stau in cantonament foarte mult timp, in primavara am fost in Italia si am stat in camera cu cineva care avea scabie.
Ne-am tratat amandoi cu benzoat de benzil si ceva crema cu permetrina, colegul a scapat definitiv insa eu nu reusesc sa scap de niste cicatrici adanci pe fund care nu mai trec odata...
De atunci dau in permanenta dimineata si seara cu benzoat de benzil precum si acea crema cu permetrina..de altfel ma mai dau si cu crema de sulf...
Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu ce as putea sa ma mai dau sa scap odata de cicatricile astea, sunt ca niste pete roz pe care daca nu le dau cu crema incep imediat sa ma manance mai ales la caldura semn ca scabia aceea este intr-o forma latenta poate sau ceva de genul?
Cu ce as putea sa ma mai dau, help! Va rog!
Am fost si la dermatolog acum ceva timp si acesta mi-a spus ca ar trebui sa treaca cu benzoat de benzil insa a trecut mai bine de o luna si jumatate de atunci!
Mentionez ca spal mereu hainele la +60 grade si schimb mereu lenjeria.
Multumesc anticipat pentru atentie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Datul cu crema nu-i suficient, fiindca hainele, asternuturile, prosoapele si tot ce atingi trebuiesc fierte, nu spalate la 60 de grade, ca nu moare nimic.
Lenjeria de corp se schimba ZILNIC si se fierbe dupa fiecare folosinta.

1 răspuns: