| anonim_4396 a întrebat:

sunt vicitima unei glume proaste.un coleg de la mine a luat un ac de la o colega si m-a intepat pe mine si pe inca 2 colegi.Se poate sa fii luat HIV-Hepatita C de pe acel ac? Recunosc ca sunt putin paranoic dar imi este frica.Din ce am auzit virusul hiv traieste f putin in atmosfera 10-15 min. Ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Chiar ca esti paranoic, daca nici unul din colegii tai[intepati cu acul]nu au HIV-Hepatita C atunci nu patesti nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Ar trebui chemaţi părinţii la şcoală şi împreună cu dirigintele să se ia măsuri, nu să poate aşe ceva!
Dacă niciunul dintre colegii tăi nu are vreo boală din asta transmisibilă, atunci nu păţeşti nimic, stai liniştit, dar colegul acela trebuie pus la punct!
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Spune-l pe imbecilul ala dirigintei! ar trebui sa ii cheme parintii la scoala!
daca ai tai colegi sunt sanatosi, nu patesti nimic! dar daca vreunul din ei are ceva transmisibil, e nasol!

| MasterSpirit a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Sa il spuna dirigintei? haha :]], frate voi numai asta stiti ma,ce generatie sa mor eu,aveti tupeu in voi dupa aia va duceti la profesori sau nu stiu ce, afla ca daca e la liceu poate sa se duca si la director, nu are ce ii face, daca ii cheama parintii la scoala ce? Il bate ce ii face? :]], la liceu te poti bate cu cineva in fata profesorilor findca nu sar, de ce? E posibil sa o ia si ei...

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru MasterSpirit):

Atunci, pe principiul ca n-ai ce sa-i faci imbecilului, sa-l lase sa-i terorizeze si sa-i intepe pana chiar ii infecteaza cu ceva!

| charleslouboutin a răspuns:

Daca nu au nimic colegii tai, sunt sanatosi, atunci nu ai ce sa patesti. Oricum, da-i o cafteala buna individului, pe viitor sa faca astfel de "glume" la el acasa.

| B343 a răspuns:

Cum ziceau ceilalti, daca ceilalti nu ereau infestati nu ai cum sa iei.
S-au luat probabil dupa asta:
http://www.realitatea.net/......03082.html
Si daca vrei sa fii sigur ca nu te-ai infectat cu ceva fa-ti niste analize.
Unul din testele prin care se poate descoperi o infectie cu HIV este testul HIV care dovedeste prezenta anticorpilor in singe.

| MasterSpirit a răspuns:

Nu,stai linistit, eu am avut o aschie in spate o zi si nu am patit nimic, s-a infectat putin doar...

| GirlonFire a răspuns:

Pff nu e sanatos. cum sa faca asa ceva? du-te la doctor

| Simonaaaaaaaaaa a răspuns:

Daca niciunul din colegii tai nu am un astfel de virus nu ai sansa sa fii fost infectat, dar ar fi bine sa anunti diriginta pentru a fi sanctionat tipul cu gluma de prost gust.