| iPaladinus a întrebat:

Tata acum cateva zile s-a lasat de alcool( bere in cantitati mari, nimic in afara de bere) prima zi dupa ce s-a lasat de alcool a inceput sa intre in sevraj sa tot tremure si chestii de genu. A doua zi a avut o criza si-a muscat limba si a fost la urgente i-au facut o injectie si l-au trimis acasa. A treia zi a avut halucinatii (tactile, vizuale, auditive) imi tot spunea ca e langa el o silueta si vorbeste cu el, ba imi spune ca cineva sare in pat chiar daca nu sare nimeni si alteori pune mana pe perna si zoce a e uda chiar daca nu e (astea se intampla de doua zile)
Ar fi o sansa sa fie reale lucrurile astea? (Doamne fereste chiar sa fie diavolul si sa vorbeasca cu el asa cum e mi-a zis) sau e totul in mintea lui?
Daca da, exista un remediu pentru asta? Ce poate sa ia ca sa nu mai aiba astfel de intamplai si halicinatii de la sevraj? Se poate agrava sevrajul? Vreau raspuns urgent.
Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca a fost alcoolic inrait, atunci sevrajul poate dura chiar 2-3 saptamani. Totul este sa fie sustinut de anturaj, ca timp de minim un juat de an sa nu mai bea deloc.
Daca s-a lasat voluntar (de la sine), atunci e bine, poate sa scape de sevraj mai usor.
Ar fi bun si ajutorul unui medic asistant.

| Freya1 a răspuns:

Nu ii nici un diavol este nevoia lui de a bea.
O sa mai aiba stari din astea o perioada dar fa tot posibilul sa nu mai consume iar daca nu te descurci cu el du-l la dezintoxicare ca il va tine mai bine sub control.O sa isi revina incet dar ar trebui vorbit cu un medic sa vezi daca nu trebuie sa ii dai ceva pastile

| VICTORTPURO a răspuns:

In timp ce tremura simtea ca ii este frig?

| WhiskeyFaraNume a răspuns:

Alcool-ul este mai periculos decat tutunul sau cafeaua. Tatal tau nu trebuia sa se lase brusc de bautura ci incet. Daca astazi bea 5l de bere (e un exemplu) maine 4.5, peste 2-3 zile 4 si tot asa pana inceta.